Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürdün'den 'e misilleme!

Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı hapisanelerindeki üst düzey mensuplarının idam edileceği bildirdi.

Giriş Tarihi: 3.2.2015 21:21 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 22:25
Ürdün'den DEAŞ'e misilleme!

'ın, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi öldürdüğünü gösterdiği ileri sürülen görüntülerin yayınlanmasının ardından, Ürdün hapishanelerinde bulunan üst düzey DEAŞ ve El-Kaide mensuplarının idam edileceği bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralarında, örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Sacide el-Rıvaşi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğu DEAŞ ve El-Kaide mensubu olmakla suçlanan kişilerin idam edilmesi kararlaştırıldı.

DEAŞ onu da infaz etti - TIKLAYIN

Yetkililer, idam edilecek DEAŞ mensuplarının başkent Amman'ın güneyinde bir hapishaneye götürüldüğünü ve sabaha doğru infazların gerçekleştirileceğini kaydetti.

Selefi eğilimli grupların kaynakları da El-Kaide mensubu bazı tutukluların, infazların uygulandığı başkent Amman'ın güneyindeki Sevvaka Hapishanesi'ne nakledildiğini iddia etti.

Kaynaklar, Sevvaka Hapishanesi'ne nakledilenler arasında, terör örgütü DEAŞ'ın pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rıvaşi'nin yanı sıra Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğunu ifade etti.

Terör örgütü bu akşam, pilot Kesasibe olduğu öne sürülen kişinin, demir kafesin içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını internette yayınlamıştı.

Ürdün hükümeti, daha önce yaptığı açıklamada, DEAŞ'ın Kesasibe'yi öldürmesi halinde Ürdün hapishanelerindeki DEAŞ destekçilerini idam edileceğini bildirmişti. Görüntülerin yayınlanmasının ardından Ürdün Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada ise Kesasibe'nin 3 Ocak'ta öldürüldüğü öne sürülmüş ve pilotun "intikamının alınacağını" ifade edilmişti.

DEAŞ'ın geçen hafta öldürdüğü Japon rehine Kenji Goto'ya karşılık serbest bırakılmasını istediği Sacide el-Rıvaşi, 2005 yılında Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılmaktan idamla yargılanıyor.

Kerbuli, ABD saldırılarında öldürülen Irak El-Kaidesi'nin lideri Ebu Musab ez-Zerkavi'nin yardımcılığını yapmaktan, Cağbiri ise 2002 yılında Amman'da Amerikalı diplomat Laurence Foley'i öldürmekten, idamla yargılanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürdün'den DEAŞ'e misilleme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN