onu da infaz etti

yayınladığı ve Ürdünlü pilot Muath al-Kasaesbeh'in ait olduğu iddia edilen videoda, pilot bir kafesin içine kapatılarak...

Giriş Tarihi: 3.2.2015 18:56 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 21:12
DEAŞ onu da infaz etti

Ürdün Silahlı Kuvvetlerinden, terör örgütü 'ın elindeki Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin geçen ay öldürüldüğü iddia edildi.

Ürdün ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Kesasibe'nin, 3 Ocak'ta öldürüldüğü bilgisinin pilotun ailesiyle paylaşıldığı belirtildi. DEAŞ ise bu akşam Ürdünlü pilot Kesasibe'nin yakılarak öldürüldüğünü gösterdiği öne sürülen video kaydı yayınlamıştı.

Suriye'nin Rakka kentinde geçen yıl Aralık ayında ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait uçağın düşürüldüğü belirtilmiş, Ürdün ordusu, uçağın kendilerine ait olduğunu ve pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin de terör örgütü tarafından rehin alındığını doğrulamıştı.

DEAŞ, 20 Ocak'ta internet üzerinden, Haruna Yukava ve Kenji Goto adlı iki Japon rehinenin görüntüsünü yayımlayarak, rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden 72 saat içinde fidye olarak 200 milyon dolar istemişti. İstekleri yerine getirilmeyen örgüt, Yukava'nın öldürüldüğünü duyurmuş, daha sonra, 2005'te Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılan Irak uyruklu Sacide er-Rışavi'nin 24 saat içinde serbest bırakılmaması halinde Goto ve Kesasibe'nin de öldürüleceğini açıklamıştı.

Bu isteği de yerine getirilmeyen örgüte mensup yüzü maskeli militanın, 31 Ocak'ta Japon hükümetine tehditler yönelttiği ve Goto'nun başı kesilmiş cesedinin fotoğrafının yer aldığı video yayınlamıştı.

ÜRDÜNLÜ BAKAN ABD'Yİ SUÇLADI

Ürdün Siyasi Partiler ve Parlamento İşleri Bakanı Halil Atıyye, IŞİD'in elindeki Ürdünlü pilot Muaz Safi el-Kesasibe'nin öldürülmesi konusunda ABD'yi suçladı.

Atıyye, pilot Kesasibe'nin yakılarak öldürüldüğünün gösterildiği ileri sürülen video kaydının yayınlanmasını ardından Meclis'te yaptığı konuşmada, "Kesasibe'nin öldürülmesinin Amerika'nın suçu olduğunu" iddia etti.

Atıyye, Ürdün'ün Amerika öncülüğündeki IŞİD'e karşı hava saldırılarına katıldığını hatırlatarak, Kesasibe'nin can güvenliğini korumanın "öncelikle Amerika'nın sorumluluğu" olduğunu savundu.

Bu arada Ürdün Meclisi, söz konusu görüntülerin yayınlamasının ardından oturumu yarıda kesti. Temaslarda bulunmak üzere ABD'de bulunan Kral Abdullah da ziyaretini iptal ederek, geri dönme kararı aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DEAŞ onu da infaz etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN