Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Türkiye hatıratın selameti içi adım attı

Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı , Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Türkiye, Suriyeli kardeşlerini yalnız bırakmadığı gibi gerek Türkiye gerek Suriye tarihinin parçası olan hatıratın da selametini düşünerek adım atmıştır" dedi.

Giriş Tarihi: 22.2.2015 16:12 Güncelleme Tarihi: 22.2.2015 17:38
Halid Hoca: Türkiye hatıratın selameti içi adım attı
Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında Şah Fırat Operasyonu'nu değerlendiren Hoca, dün saat 21.00 itibarıyla gerçekleştirilen, sınırları içindeki Türbesi ve Saygı Karakolu'nun geçici olarak nakli hakkında, Türk Hükümeti tarafından bilgilendirildiklerini söyledi.

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun bir Türk toprağı olduğuna şüphe bulunmadığını dile getiren Hoca, Türkiye'nin burada uluslararası hukuka dayalı tasarrufunu kullandığını ifade etti.

Bu harekatın herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmış olmasının memnuniyet verici olduğunun altını çizen Hoca, "Türkiye, Suriyeli kardeşlerini yalnız bırakmadığı gibi gerek Türkiye gerek Suriye tarihinin parçası olan hatıratın da selametini düşünerek adım atmıştır" diye konuştu.

"SURİYE MİNNETTAR"

, Suriye Ulusal Koalisyonu'nun, Suriye'deki çatışma ve istikrarsızlık ortamının bir an önce sona erdirilmesi yolunda çaba sarfeden ve başından beri Suriyeliler'e insani ve her türlü yardımı yapan Türkiye'ye minnettar olduğunu belirtti.


Harekat sırasında kaza geçirerek yaşamını yitiren Türk askerine Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır dileyen Hoca, bu harekatın hem Türkiye hem de Suriye'nin ortak tarihi değeri ve mirası olan Süleyman Şah Türbesi'nin naklini amaçladığını vurguladı.

IŞİD'in daha önce türbeyi yıkacağına dair tehditlerde bulunduğunu kaydeden Hoca, "Bu türbenin dışında farklı yerlerde yine birçok İslam alimine, milli sembole karşı benzer saldırılar yapılmıştır. Türkiye'nin bu harekatının amacı Süleyman Şah Türbesi'ni bu tehlikeden uzaklaştırmak. Dediğim gibi bu konuda Suriye'nin de Suriye halkının da Süleyman Şah Türbesi'ne gösterdiği önem aşikardır. Bundan sonra tabii ki inşallah önümüzdeki özgür Suriye'de ortak mirasa, gerekli olan ihtimamı göstereceğiz" diye konuştu.

SMDK Başkanı Hoca, bir gazetecinin, "İstihbarat anlamda Türk tarafına bir desteğiniz oldu mu?" sorusuna da "Özgür Suriye Ordusu ile Türkiye tarafı arasında sürekli bir koordinasyon mevcuttur ve devam etmektedir. Bu konuda tabii ki Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu arasında, Türkiye ile Suriye muhalefeti arasında sürekli koordinasyon mevcuttur" yanıtını verdi.

Hoca, açıklamasının ardından uçakla Suudi Arabistan'a hareket etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halid Hoca: Türkiye hatıratın selameti içi adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN