Putin ve Esed'in korkunç Halep planı!

Esad ve müttefikleri, dün sabah Lazkiye’nin Türkiye sınırındaki köylerini bombaladı. Amaç İdlib’i ele geçirip Halep’i kuşatma altına almak.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 09:56 Güncelleme Tarihi: 5.2.2016 11:38
Putin ve Esed'in korkunç Halep planı!

Rusya'nın hava saldırıları, İran'ın milis desteğiyle ilerleyişine devam eden Esad rejimi, Nubul ve Zehra köylerini ele geçirerek muhaliflerin yardım yolunu kesmesinin ardından gözünü İdlib'e dikti. Rejimin, İdlib'i de ele geçirerek muhaliflerin başkenti konumundaki Halep'i düşürüp 25 Şubat'a ertelenen Cenevre görüşmeleri öncesi Suriye muhalefetine son darbeyi vurmayı planlıyor. Esad güçleri aynı zamanda Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine yoğun top ve füze atışı yapıyor.

Rusya ve Rejimin hedefi Halep!

PYD DE DAHİL

BM öncülüğünde gerçekleşen ve muhaliflerin şartlarını yerine getirmeyen Esad rejimi ile gittikçe artan Rus saldırıları nedeniyle sonuç alınamayıp ertelenen müzakereler öncesi korkunç bir plan yapılıyor. Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı bölgede muhalifleri aciz bırakmak ve talepte bulunamayacak hale getirmek için bir çok noktadan aynı anda saldırıyor. Halep'i kuşatma altına alan ittifak Lazkiye'den İdlib ve Halep koridorunda ilerleyerek muhalifleri bir alanda sıkıştırmak istiyor. Bu sırada Afrin'in doğusundan da terör örgütü PYD'nin muhaliflerin elinde bulunan Azez'e oradan da Cerablus'a ilerletilmesi isteniyor.

SURİYE'YE KARA OPERASYONU SİNYALİ

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, uluslararası kolaisyon ile beraber DEAŞ'e yönelik yapılacak muhtemel kara operasyonuna katılmaya hazır olduklarını bildirdi

Esad, Rusya, İran ve Hizbullah ittifakı dün Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine saldırdı. Bölgeyi yoğun top ve füze atışı yapan Esad güçleri Kelez ve Kuruca köyleriyle Cebel Ekrad'daki stratejik bir yol ve bir kamp bulunduran Obin köyünü hedef aldı. Halep'te de Rus saldırıları nedeniyle aralarında kadın ve çocukların da olduğu 25 sivil öldü, 60 kişi de yaralandı Öte yandan, Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri'nin yaptığı açıklamaya göre, Esad rejiminin 5 komutanı ve terör örgütü PYD komutanları Afrin'in kuzeybatı mahallerinde görüldü. Muhaliflerin kıskaca alınmasını fırsat bilen terör örgütü PYD, Azez- Cerablus hatttına saldırarak hem muhalefeti zayıflatmak hem de sözde kantonları birleştirmek istiyor.

HALEP'TE RUS SALDIRISI: 7 ÖLÜ 20 YARALI

PROJE BELLİ: YA BEN YA DAEŞ

Cenevre'de görüşmelerin başladığı hafta Suriye rejimi 4 yıldır ele geçirmek istediği Nubul, Zehra ve Başköy'e ulaşarak muhaliflerin ülkenin Kuzey kırsalı ve Türkiye ile bağlantısını kesti. Sadece Pazartesi ve Salı, Rusya bölgeye 270'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi. Halep'in izole edilmesi ve ikmal yollarının kapanması ile İdlib ve Hama'daki muhalif unsurlar da izole edilmiş oldu. Tam kuşatma sonrası muhalif bölgelere gıda ambargosu uygulanacak ve kontrol edilebilir hale gelecekler. Lazkiye kırsalından hareket eden rejim Halep'in Babus Selam sınır kapısı ile olan bağını kesmeye odaklandı. Rejim Halep'i ele geçirdikten sonra muhalifler zayıflayacak ve dünya kamuoyuna "ya ben ya DAEŞ" diyecek. (Star)

PYD, HALEP-TÜRKİYE KORİDORUNU ZORLUYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin ve Esed'in korkunç Halep planı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN