Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlar nasıl değerlendiriyor?

Giriş Tarihi: 22.12.2010
Doç. Dr. Kültegin Ögel (Psikiyatrist): Testlerde 'şizoid yapı' gözlenmiş. Şizoid yapı, şizoid kişilik bozukluğundan farklıdır. Biz 'şizoid yapı kişinin tüm davranışlarını açıklar' diyemeyiz. Davranışların bütününden ortaya çıkarız. Hukuksal yorum yapmak zor. Yani şizoid yapıdaki kişi dürtüsel davranıp ani bir kararla cinayet işleyebilir ya da planlayarak cinayet işleyebilir.
Prof. Dr. Arif Verimli (Psikiyatrist): Cem Garipoğlu'nun kesinlikle şizoid olabileceği izlenimini edinmedim. Geçen yıl televizyon programlarında İspanya'da kızlarla aşk ve eğlence alemi görüntüleri yayınlandı. Bir şizoid kişilik bunu yapamaz. Şizoid kişilikler, evlerinden çıkmazlar. İnsan korkusu vardır. Sosyal ilişkilerinde yetersiz, donuk, kapalı, izole ve yalnızdırlar.
Uğur Poyraz (Avukat): Adli Tıp raporu mahkemeler için bağlayıcıdır. Avukat değerlendirme yapabilir. Zaten burada da olaya ikinci bir kişinin karıştığını iddia ediyor. Ama bunu somut bir delille belgelemesi gerekir. 'Olsa olsa' metoduyla olmaz. Şizoid kişilik üzerine bu deliller tahmin yapılarak çözümlenemez. Hâkim, maddi deliller üzerinden hareketle vicdani kanaat kullanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlar nasıl değerlendiriyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN