Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris infazında 'kara para' izi

MASAK, son 8 ayda terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki "kasası" olarak görülen isimlere bankalar üzerinden 22 milyon euro aktarıldığını tespit etti

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in "kasa" olduğu iddiaları üzerine örgütün para trafiğine yoğunlaşıldı. MİT ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Fransa-Türkiye-Kuzey Irak hattındaki para trafiğine yönelik bulguları masaya yatırdı. MASAK, sadece son 8 ayda Fransa başta olmak üzere Almanya ve Danimarka hattından örgüte 22 milyon euro aktarıldığını tespit etti. İncelemeler sonunda Avrupa'nın Türkiye üzerinden terör örgütü PKK'ya para trafiği ilk kez resmi olarak ortaya konmuş oldu. Fransa, Almanya ve Danimarka başta olmak üzere örgütün Avrupa'daki dernekler üzerinden elde ettiği gelir 200 milyon euroya ulaştı. PKK'nın Avrupa'da para trafiğini yürüttüğü derneklerin faaliyetlerine Almanya kısıtlama getirirken Fransa bir adım atmadı. MASAK, PKK'nın iz bırakmamak için özellikle kuryeler aracılığıyla nakit ve elden çalıştığı için bankadan transfer olan paraların miktarının az olduğu belirtildi.

İŞBİRLİĞİ YOK
Terörün finansmanıyla mücadele kapsamında 33 ülkeyle anlaşma imzalandı. Şubatta Almanya'yla da imzalar atılacak. Ancak Fransa bu konuya yanaşmıyor. Kırmızı bültenle aranan 450 PKK'lının çoğunluğu Fransa'da yaşarken, hiçbiri Türkiye'ye iade edilmedi. Sadece 11 adi suçlu iade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris infazında 'kara para' izi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN