'in derin kulağı üssü

Son dönemlerde tartışmaların odağında yer alan 'in yeni dinleme birimi eski Komutanlığı’nın üssü ilk kez görüntülendi. Ege kıyılarında konuşlandırılmış GES’in Çeşme’deki üssüne giden tüm yollar özel kameralarla izleniyor.

Giriş Tarihi: 5.2.2013 11:43 Güncelleme Tarihi: 5.2.2013 14:24
Geçtiğimiz yıl Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) devredilen Türkiye'deki en gelişmiş elektronik istihbarat birimi eski Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı'nın üssünü ilk kez SON TV görüntüledi.

12 Eylül darbesinde tüm elektronik mue işlemlerinin yürütüldüğü yer olduğu için Bayrak Garnizonu olarak da bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler () Komutanlığı sahip olduğu büyük teknolojik altyapı ve kapasite ile dikkat çekiyor.

GES, artık 'in Elektronik ve Teknik İstihbarat (ETİ) birimi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 1 Ocak 2012 itibariyle Genelkurmay'dan MİT'e devredilen Türkiye'nin en önemli teknik istihbarat birimi GES'in Çeşme'de bulunan üssünü diğer MİT karargâhları gibi MİT kadrosundaki Bordo Bereliler korumaya başladı.

Birlik bundan böyle merkez üs Ankara Gölbaşı'nda olduğu için Gölbaşı Elektronik Sistemler Başkanlığı adıyla anılacak. Türkiye'nin çeşitli bölgelerine konuşlandırılan GES birliklerinden toplanan teknik istihbarat verileri MİT'te, doğrudan Müsteşar Hakan Fidan'a bağlı bir birimde değerlendirilmek üzere Teşkilat'ın Yenimahalle'deki ana karargâhına aktarılacak.

'Derin kulak' ve 'Türk Echelon'u olarak anılan ve Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu'da elektronik izleme ve dinleme kapasitesine sahip uydu ve yer sistemlerinden oluşan GES'in, Türkiye genelinde 13 üssü bulunuyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT'in derin kulağı GES üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN