Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vefat etti

12 Eylül'de evinden alınıp götürülen oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan yaşamını yitirdi.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 08:59 Güncelleme Tarihi: 21.2.2013 10:58
Kamuoyunda '' diye tanınan ve darbe döneminde kaybolan oğlunu 33 yıl arayan Berfo Kırbayır, 105 yaşında İstanbul'da vefat etti.

Faili meçhullerle ilgili çalışmaların yürütüldüğü sırada gündeme gelen Berfo Kırbayır, mide kanseri tedavisi görüyordu. Son günlerde durumu daha da kötüye giden Kırbayır, bu sabah 05.00'de hayatını kaybetti. Kırbayır'ın cenazesi, yarın toprağa verilmek üzere Ardahan'ın Göle ilçesine götürülecek.

Ailesi, Berfo Ana'nın hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yaptı:
"105 yaşında, oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır, bugün 05:00 civarı hayata gözlerini yumdu.
En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu.
Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti.
Adaletin temsilcisi oldu.
Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu.
Annemizin, Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.
Cenazemiz yarın Göle'de defnedilmek üzere İstanbul'dan yola çıkacaktır.
Hepimizin başı sağ olsun.
Kırbayır Ailesi"

TEK DİLEĞİ OĞLUNUN MEZARINI GÖRMEKTİ

Kamuoyunun Berfo Ana diye tanıdığı 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, ömrünün son 33 yılını 12 Eylül 1980 darbesinde evden alınan ve bir daha geri dönmeyen oğlunu bulmaya adamıştı. Berfo Kırbayır, 12 Eylül döneminin Genelkurmay Başkanı Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandıkları ve rahatsızlıkları nedeniyle gelmedikleri 12 Eylül davasının duruşmasına ambulansla gelerek, müdahil oldu. ''Berfo Ana'', ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerin verdiği birçok etkinliğe katıldı, oğlu Cemil Kırbayır ve diğer kayıpların bulunması için kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

Oğlu gelecek diye evinin kapısını hep açık bırakan, belki tanımaz diye evini boyatmayan Berfo Ana "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti.

"ANACIĞIM CEMİL İLE MAHŞERDE BULUŞMAYA GİTTİ"

Kaybolan oğlunu 33 yıl arayan ve bugün İstanbul'da 105 yaşında vefat eden Berfo Ana'nın oğlu Mikail Kırbayır, annesinin adaletin simgesi olduğunu söyledi. Kırbayır, "Evladının mezarına karanfil koyma hakkını elinden aldılar. Anneciğim Cemil ile mahşerde buluşmaya gitti." dedi.

Ataşehir'de sabaha karşı vefat eden Berfo Kırbayır'ın (105) cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı morguna götürüldü. Kırbayır'ın cenazesinin yarın memleketi Ardahan'a götürüleceği öğrenildi. Bu arada, cenazenin binadan çıkartılması sırasında Kırbayır'ın kızı ve yakınları, "Anacığım, sana Cemil'in kemiklerini çok gördüler." diye ağladı.

Cihan Ajansı'na (Cihan) açıklama yapan Berfo Kırbayır'ın oğlu Mikail Kırbayır, "Adaletin simgesiydi. Çeyrek asırdır yargısız ve keyfi infazlar sonucu evladını kaybeden bir annenin çığlıkları sınır ötesine ulaşmasına karşın maalesef yetkililer, evladının mezarına bir karanfil koyma hakkını elinden aldılar. Cemil ile mahşerde buluşmaya gitti." diye konuştu.

Annesinin, kardeşi Cemil'in kemiklerine ulaşmak için yıllarca çok mücadele ettiğini söyleyen Kırbayır, Ancak nasip olmadı. Onun gitmesi demek, bu mücadelenin bittiği anlamını taşımıyor. Cemil'in kemiklerini bulup yanına defnedeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. 'Cemil'in kemiklerini bulmadan beni mezara gömmeyin' yüküyle baş başayız. Bu bağlamda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu ağır yükü kim bizim omzumuzdan kaldıracak?" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berfo Ana vefat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN