Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gazeteci Kaddumi ölmüş olabilir"

Devlet Başkanı ile görüşen CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu, İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ile Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'dan oluşan heyet Türkiye'ye döndü. Heyet, kayıp yabancı gazeteci 'nin ölmüş olabileceğini, ABD'li gazeteci hakkında ise bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 13:10 Güncelleme Tarihi: 8.3.2013 17:11
'ye güvenlik gerekçesiyle gizli bir şekilde giden CHP heyeti, dün Beşar Esad ile bir görüşme yaptı. Sabah saatlerinde Hatay'ın Yayladağı Gümrük Kapısı'nda yapılan işlemlerin ardından Türkiye'ye giriş yapan CHP heyeti, ziyaretleri hakkında basına bilgi verdi. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Suriye'de kaybolduğu bildirilen gazeteciyi 'a sorduklarını, gözaltında ise kendilerine teslim edilmesini istediklerini söyledi. Esad'ın ABD'li gazeteci hakkında bilgisinin olmadığını söylediğini kaydeden Akgöl, Ürdünlü Beşşar Kaddumi'nin durumunu da sorduklarını ancak ölmüş olabileceğinin söylendiğini belirtti. Akgöl, ''nin ölmüş olabileceği konuşuluyor. Esad'dan gazetecinin akıbeti hakkında araştırma yapılmasını talep ettik. O da gerekli çalışmaları yapacağını söyledi' dedi.

Akgöl ayrıca, yaptıkları ziyaretin çok olumlu geçtiğini kaydederek, "Esad'la görüştük. Demokratikleşme yolunda atılan adımlar konusunda bilgi aldık. Bununla alakalı Anayasa'da değişiklik yapıldığını öğrendik" diye konuştu.

Akgöl, Milletvekili Şafak Pavey'in Esad'ın eşi Esma Esad ile görüşme yaptığını, tüm görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

ŞAFAK PAVEY: "BİZ TATİLE DEĞİL, BARIŞ SÜRECİNE KATKI SUNMAYA GİTTİK"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Suriye'deki görüşmelerden olumlu sonuç almayı beklediklerini söyledi.
CHP Malatya İl Teşkilatı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliğe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Suriye'deki görüşmelerden olumlu sonuçlar beklediklerini ifade eden Pavey, "Biz arkadaşlarımızla birlikte barış aktristi olarak Suriye'ye gittik. Her türlü barış çabası için gittik. Bir insanı kurtarmak için bile en büyük çabaya değerdir. Bu anlamda hepimiz görüşmeler yaptık. Barışa katkı için yaptığımız bu görüşmelerin sonuçlarını çok yakında alacağımızı ümit ediyoruz. 'la da bu konuda görüştük. Savaş ve kadını değerlendirmek için, gelecek için neler yapılabileceğini değerlendirmek için ve bu çabalarımız karşılığında nasıl katkılar sunulabileceğini görme için görüşme yaptık. Çok umutluyum. Bunu hep beraber göreceğiz. Umarım bu çabalarımızın sonuçlarını alırız. Biz gazeteciler ve insani yardım görevlileri için gittik. Son derece insani bir amaçla gittik. Bu çabalarımızın sonucunu olumlu Almayı bekliyoruz" dedi.

Esma Esad ile "sürece nasıl katkıda bulunabilir?" diye görüşme yaptıklarını kaydeden Pavey, "Ben daha yeni sınır kapısından geçerken Suriyeli kadınlar yolun kenarında savaş bitsin diye dua ediyorlardı. Ben bunu gördükten sonra her türlü çabaya değeceğini düşünüyorum. Esma Esad'la da bu nedenle görüştük. Umarım çabalarımızın karşılığını çok yakında alacağız" diye konuştu.

Pavey, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP heyetinin Suriye'ye gitmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna; "Biz oraya aile tatiline gitmedik. Barış katkısı sunmaya gittik. Barış çabaları, savaştan mağdur olan insanları kurtarma çabaları ne zamandan beri suç oldu? Ayrıca diktatörlüğü desteklemekle, yapılan saldırılar havada kalacaktır. Çünkü hayatlarımız ortada. Hayatlarımız mesajlarımızdır. Oraya tamamıyla insani çabalarla gittiğimiz herkesin bilgisi dahilindedir. Dolayısıyla Başbakan'dan izin almadığımız için özür dileyemeyeceğim" cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gazeteci Kaddumi ölmüş olabilir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN