Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel mobbing istifa ettirdi

Gülen grubuna yakın basın kuruluşlarında, aykırı fikirdekilere yönelik mobbingin son kurbanı, Bugün'ün ekonomi muhabiri Zeynep Ceylan oldu

Giriş Tarihi: 25.3.2014
17 Aralık operasyonunda medya ayağını oluşturan yayın organlarından kaçışlar arttı. Zaman gazetesi ve CİHAN Haber Ajansı'nda yaşanan istifaların ardından Bugün gazetesinin deneyimli ekonomi muhabiri de istifa etti. Zaman'da köşe yazan ve twitter fenomeni 'Beyinsiz Adam' karakterinin yaratıcısı Hakim Türkmen, yazar Leyla İpekçi ve H. Salih Zengin, psikiyatrist yazar Mustafa Uusoy, Şemsettin Özkan ile çizer Osman Turhan'ın, Bugün'den Ahmet Taşgetiren, CİHAN'dan Kübra Kara, Köksal Akpınar ve Salim Gören'in istifasının ardından son olarak Bugün gazetesi ekonomi muhabiri Zeynep Ceylan gazeteyle yollarını ayırdı. Ceylan, Twitter'dan "Temmuz 2009'dan beri ekonomi muhabiri olarak çalıştığım Bugün gazetesinden kişisel özgürlüğümün kısıtlanması ve mutsuz olmam nedeniyle ayrıldım. Kişisel özgürlükten kastım siyasi görüş ayrılığı ve bu görüşlerimi ifade etmemin engellenmesi yoluyla uygulanan mobbing. Gelinen nokta işsiz kalıp tazminatı yakmayı göze aldırdı. Cemaat- hükümet tartışmasında gazetenin takındığı pozisyonda çalışamayacağım için ayrılma kararı verdim" diye konuştu.

'HÜKÜMET ALEYHİNE HABER BASKISI'

Zaman'dan ayrılan çizer Osman Turhan da son dönem yaşananlar karşısında gazetenin tavrının içine sinmediği için işinden ayrıldığını belirterek, "17 Aralık operasyonunu yargı eliyle milli iradenin gasp edilmesi olarak algılıyorum" dedi. Aynı gazetede 18 yıldır dış baskılar biriminde görev yapan editör Şemsettin Özkan da "İftiraya hayır. Mobbinge hayır. Tape gazeteciliğine hayır" deyip ayrıldı Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser, Türkiye'de son dönemde yaşanan siyasi atmosferi lehlerine çevirmek isteyen bazı basın işverenlerinin kendileri gibi düşünmeyen ve davranmayan kimi çalışanları istifaya zorlayarak ya da mobbing uygulayarak kapı önüne koymasını kınadı. Eser, "İşverenleri, bahsi geçen gazetecilerden hükümet aleyhine yazı yazmalarını, karikatür çizmelerini, haber yapmalarını ve tweet atmalarını istemiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel mobbing istifa ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN