Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de hayal kırıklığı

CHP'nin iddialı olduğu İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden gelen ilk sonuçlar, partide soğuk duş etkisi yarattı. Ordu ve Mersin gibi büyükşehirlerde açılan sandıklar ise büyük şok yaşattı

Giriş Tarihi: 31.3.2014
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayın yasağını kaldırmasının ardından CHP genel merkezinde dev ekranlara yansıyan ilk sonuçlar partide şok etkisi yaptı. Resmi olmayan sonuçların parti genel merkezindeki ekranlara yansıması morallerin bozulmasına yol açarken CHP'nin özellikle iddialı olduğu İstanbul, Ankara gibi Büyükşehirlerden gelen ilk sonuçlar soğuk duş etkisi yarattı. CHP İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Ordu ve Mersin gibi büyükşehirlerde de büyük şok yaşadı. Yine ilk seçim sonuçları 2009 seçimlerinde yüzde 23.1 oy alan CHP'nin oylarında yaklaşık 3-4 puanlık bir artışın olduğunu gösterse de, sonuçlar beklentilerin altında kaldı.

HAZIRLIKLAR ZAFER İÇİNDİ...

CHP Genel Merkezi'nde hazırlıklar günün erken saatlerinden itibaren başladı. Yerel seçimler için parti genel merkezinin bahçesinde iki ayrı dev ekran kurularak akşam saatlerinden itibaren partiye gelen partililer için seçim sonuçlarını takip etme imkanı sağlandı. Yine CHP Genel Merkezi'nin bahçesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim sonuçlarını değerlendirmesi için konuşma düzeneği ve platformu kuruldu. Parti genel merkezinin bahçesinde ayrıca partililere ve basın mensuplarına döner ikramı yapıldı.

TAKİP SİSTEMİ

CHP, YSK'nın SEÇSİS yazılımından tamamen bağımsız olarak, sonuçları almak için kendi sistemini kullandı. Yaklaşık 200 bin sandığın tamamında CHP görevlileri sandık sonuçlarını "CHP Sandık Takip Sistemi"ne (sts.chp.org.tr) girerken bu sonuçlar genel merkezdeki "Seçim Koordinasyon Merkezi"nden YSK'nın sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Ancak CHP'nin sonuçları uzun süre kurulan dev ekranlara yansıtılamadı. Bunun yerine partililer sonuçları haber kanallarından takip etmek zorunda kaldı. CHP Genel Merkezi'ndeki hazırlıklara rağmen dün akşam saatlerinde Kılıçdaroğlu'nun seçim sonuçlarını bir süre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın seçim merkezi olarak kullandığı il koordinasyon merkezinde takip edeceği bildirildi. Ancak Kılıçdaroğlu ilk sonuçların da etkisiyle uzun bir süre seçim sonuçlarını Çukurambar'daki evinde takip etmeyi tercih etti.

CHP İÇİN SANCILI SONUÇ
Yerel seçimlerde seçmene hizmet ve yeni Türkiye projesi sunmak yerine Gülen örgütüyle ittifakı tercih eden, yasadışı dinlemelerden medet uman CHP, sandıkta beklediği sonucu elde edemedi. Oy oranları yerinde sayan CHP, 2009'da olduğu gibi yine kumsallara sıkıştı. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni kaybetti. Mustafa Sarıgül de CHP'ye çare olmadı.

TEKİN ERKEN SEVİNDİ
CHP Genel Merkezi'nde, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin sonuçları basın mensuplarıyla birlikte izledi. YSK'nın yayın yasağını kaldırmasından önce özellikle Sincan'da AK Parti ve CHP'nin oylarının başa baş olduğu iddiası üzerine Tekin, "O zaman Ankara'yı kesin alırız" değerlendirmesi yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de hayal kırıklığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN