Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kriptolu telefonlar yılbaşına kadar hazır...

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Hiçbir şekilde dinlenemeyecek yeni kriptolu telefonların yılbaşından önce devlet yöneticilerine dağıtılacağını söyleyen Bakan Işık şunları anlattı:
"Dün Sayın Cumhurbaşkanımız çok net vurguladı. Paralel yapı ile mücadele ajandanın birinci maddesidir. Çünkü bu yapı devlete kastetmiştir.
Bu kriptolu telefonların dinlenmesinde, kriptoyu yazan olmazsa dinleyen olmaz. Çünkü kriptoyu yazan kişi biliyor, başka kişi bilmiyor. Artı TİB'de bu kriptonun dinlenmesiyle ilgili kişinin Emniyet'le ve TÜBİTAK ile işbirliği olmazsa bu dinleme gerçekleşemez. Bu dinlemelerin nereye servis edildiği konusu savcıların görevi. Alman istihbaratı bu dinlemeleri ele geçirdi mi, paralel yapı onlarla işbirliği yaptı mı şu an bilmiyorum. Ama üzerinde mutlaka durulması gerekir. Ülkenin Genelkurmay Başkanı'nı paralel yapı neden dinlesin? Bunun bir izahı olmalı. Spor olsun diye kimse kimseyi dinlemez.
TÜBİTAK'ta kriptoyu yazan kişinin emniyetle ve TİB'le bir bağlantısı olmazsa yabancı istihbaratlar da dinleyemezler. Dolayısıyla şu anda bizim yeni bir kriptolu telefon çalışmamız yürüyor. Yılbaşından önce de inşallah bitirip devlet yöneticilerine takdim etmek istiyoruz. Kesinlikle bir başkasının dinleyemeyeceği, ne dışarıdan ne içeriden bir yapıyla bunu yapmak istiyoruz."

'YAZILIMI YAPANIN BİLGİSİ OLMADAN DİNLENEMEZ'

Bakan Fikri Işık: "Kriptolu telefonun yazılımını gerçekleştiren kişinin bilgisi olmadan o telefon dinlenemez. Eğer siz bir yapıyı, hem TÜBİTAK'a hem emniyete hem de TİB'e yerleştirir hatta yargıda da bunların ayağı oluşursa o zaman dinleme imkânı olur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kriptolu telefonlar yılbaşına kadar hazır...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN