"AYM Paralel'in kontrolünde"

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Raportörü Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya, "Anayasa Mahkemesi, cemaatin kontrolünde" dedi. aHaber'de Nihan Günay'ın sunduğu "Arka Plan"a katılan Emir Kaya, Anayasa Mahkemesi'ndeki Paralel Yapılanma'yı deşifre ettiği için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından nasıl işinden edildiğini anlattı.
2012'DE RAPOR ETİM: Haşim Bey'e Anayasa Mahkemesi'ndeki Cemaat yapılanmasıyla ilgili ilk liste, Sayıştay'daki bir arkadaşı tarafından 2012 yılında verildi. Fakat bu sorun dillendirilmediği için AYM'deki Cemaat uzantıları iyice güçlendi. Ben Nisan 2012'de göreve başladım. Temmuz 2012'de ben de Anayasa Mahkemesi'nde farklı bir yapılanmanın olduğunu, bunların hukuki hareket etmediklerini ve iş barışını da bozduklarını, hakim ve savcıları farklı yönlerde motive ettiklerini, korkuttuklarını bir rapor halinde Başkanımız Haşim Kılıç'a verdim.
KRİTİK POZİSYONDALAR: Ben listelerle uğraşmıyorum. Açıkça Anayasa Mahkemesi cemaatin kontrolünde diyorum. 17 üye varsa, bunlardan 3'ü cemaat mensubu, 4'ü cemaat güdümünde, 3-4 tanesi de güce göre pozisyon alıyor. Raportörler çok kritik. Mahkemeyi raportörler çeviriyor. Toplam 70 raportörün 40'ı net olarak cemaatten. Raportörler katında oran belki yüzde 60-70, ama etki yüzde 90'ın üzerinde. 30 tane raportör cemaatten olan raportörlerin memuru konumunda. Cemaatten olan raportörler hep etkili pozisyonlarda.
'SENİ BURADAN GÖNDERİRİM': Cemaat sorununu söyledim. Haşim Bey bana 'Emir haklı bile olsan hiçbir yönetici sorun duymak istemez, bir daha bu meseleyi konuşursan seni buradan gönderirim' dedi. Beni idare ediyordu. O bana bilgi, belge gelsin diyor. Ben de kendisine bir tek dedim ki, 'şu vatandaş şu işi yapıyor, bu vatandaş bu işi yapıyor' hepsini tek tek söyledim. Birçok kurum içi fırsatların dağılımında, hukuki süreçlerde bir sürü usulsüzlükleri belki 20 madde halinde saydım. Bana verdiği cevap bu olunca ben zaten şöyle düşündüm; bütün ülkemizin sorunları işte bu zihniyette toplanıyor. Yani Haşim Kılıç'ın bu zihniyetinde toplanıyor.
İNKAR EDEMEYECEK: Bir suç duyurusu listesi hazırladığım zaman, 60-70 madde çıkartıyorum. O kadar az değil Anayasa Mahkemesi'ndeki hadiseler. Haşim Kılıç da 70 milyonun gözünün içine bakarak 'böyle bir şey yok, bana bilgi gelsin' demeye devam etsin. Bu bilgiler, belgeler savcılık kararıyla kendine geldiğinde, daha fazla inkar etmeye zamanı olmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AYM Paralel'in kontrolünde"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN