Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dersim katliamı modern Kerbela'

katıldığı Aşure Günü'nde "Bir Başbakan devlet adına Dersim dolayısıyla bütün Alevilerden özür diledi. Çünkü o katliam gerçekten modern bir Kerbela'ydı" dedi

Giriş Tarihi: 9.11.2014
'Dersim katliamı modern Kerbela'
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kültür Merkezi'nce Nevşehir'de düzenlenen 4. 'ne katıldı. Davutoğlu'nu Hacı Bektaş-ı Veli türbesinde Necef Valisi Adnan El Zurufi ve Dünya Bektaşilerinin lideri sayılan Makedonya Tetova Harabati Dergâhı "Dede babası" Edmond Brahimaj karşıladı. Hacı Bektaş-ı Veli ve Hazreti Mevlana'nın türbesine girişlerin artık ücretsiz olduğunu belirten Davutoğlu konuşmasında şu mesajları verdi:
- KERBELA: Kim ki Kerbela'yı unutur, insanlığı unutur. Bizim yolumuz, Hz. Ali'nin, Hüseyin'in, Hasan'ın ve bütün 12 imamın yoludur.
- ALİSİZ ALEVİLİK: Eğer Ali'siz gibi bir kavram dolaşmaya başlarsa, önce Alevi Bektaşi dostlarımızın 'dur' demesi lazım.
- DERSİM MODERN KERBELA: Bir Başbakan devlet adına Dersim katliamı için Alevilerden özür diledi. O zulmü yapan tek parti döneminin takipçileri olduğunu düşünenler de özür dilemeli. Biz diledik çünkü o katliam modern bir Kerbela'ydı.
- MADIMAK OTELİ: Acı hatıralar yüreğimizi yakıyor. Onun için Madımak Oteli'ni kamulaştırdık. Yaşayan bir müze haline getirebiliriz. Bu konuda bir kaygımız yok.
- AİHM'Yİ BIRAK: Kişi başka bir mezhebi, meşrebi tahkir ediyorsa nezdimizde büyük bir cürüm işlemiştir. Onun için AİHM'den ders almaya ihtiyacımız yok. Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Mevlana'yı okuyalım yeter.
- YANLIŞSA KALDIRALIM: Son dönemde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine 103 sayfalık Alevi bölümü ekledi. Eğer bir mezhep, din tahkir ediliyorsa bu dersleri kaldıralım. Yanlışsa değiştirelim, eksikse tamamlayalım.
Ahmet Davutoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi'nde aslanlı çeşmeden su içti; diktiği ağacın dibine Necef Valisi Zurufi'nin Kerbela'dan getirdiği toprağı serpti. Davutoğlu daha sonra eşi Sare Davutoğlu ile aşure dağıttı.

'MESCİD'İ AKSA'YI HERKES UNUTSA BİZ UNUTMAYACAĞIZ'
, akşam saatlerinde İstanbul'a geçerek AK Parti Küçükçekmece İlçe Kongresi'ne katıldı. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada İsrail askerlerinin Mescid'i Aksa baskınına değindi. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Hamas Lideri Halid Meşal'le görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, "Onlar, Mescid-i Aksa'da yapılan barbarca, alçakça saldırıyı anlattıklarında kendilerine şunu söyledim: Kim ne yaparsa yapsın, Mescid-i Aksa'yı herkes unutsa biz, bu aziz millet ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti unutmayacak, dünyanın her yerinde Mescid-i Aksa'nın ve Kudüs'ün sözcüsü olacak" diye konuştu. Davutoğlu, salondan gelen "Mescid-i Aksa onurumuzdur" sloganları üzerine, "Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ve bütün insanlığın onurudur ve o onur, korunacaktır" ifadelerini kullandı. Başbakan Davutoğlu, gençlerden yüreklerini, zihinlerini ve gönüllerini diri tutarak, daha çok çalışmalarını istedi ve "Bir gün bu dünyada zalimlere karşı mazlumları korumak icap ettiğinde çok güçlü bir devletin, çok güçlü bir milletin yeni nesilleri olarak o mazlumların yardımlarına yetişeceksiniz" dedi.

"IŞİD VE ESAD HZ. HÜSEYİN'İN KARŞISINDA"
İnsanların insanlık değerlerini unuttuğu, eline silah geçirenin başkasına hükmetmeye çalıştığı yerde, zalim rejimlerin kendi halklarını katlettiği, din adına işlenen cinayetlerde, ister IŞİD, ister Esad rejimi formuyla olsun; hepsi Hz. Hüseyin'in o büyük mübarek davasının karşısında yer alır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dersim katliamı modern Kerbela'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN