'deki kavga yeni parti doğurdu

Giriş Tarihi: 15.11.2014
CHP'deki kavga yeni parti doğurdu

'den istifa eden ulusalcı isimlerden , Anadolu Partisi'nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi. Tarhan "Her yerden, her kesimden olağanüstü ilgi görüyoruz" dedi

'deki ulusalcı krizi giderek tırmanırken partideki ulusalcı kanat ve yenilikçi kanattan karşılıklı rest ve istifa çağrıları geliyor. CHP'den "Yanlış ve zayıf politikaların parçası olmak istemiyorum" diyerek istifa eden Ankara Milletvekili , ulusalcı kesimle birlikte bir süredir yürüttüğü yeni parti çalışmalarını sonuçlandırdı. Tarhan Anadolu Partisi'nin (ANAPARTİ)kuruluş dilekçesini eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ile birlikte dün İçişleri Bakanlığı'na sundu. Tarhan gazetecilerin "CHP'den ya da başka partilerden katılım olacak mı?" sorusunu "Başka partilerle ilgili bir yorum yapmak istemiyorum ama Türkiye'nin her yerinden, her kesiminden insan, olağanüstü bir ilgi gösteriyor" dedi. ANAPARTİ'nin kurucuları arasında emekli Tuğamiral Türker Ertürk'in yanı sıra Yunus Yunusoğlu, Mustafa Zengin, Önder Nalıncı, Muammer Usta, Namık Akay, Hasan Fehmi Yavuzalp, Kazım Yılmaz ve Uğraş Gök gibi isimler yer alıyor. ANAPARTİ'ye önümüzdeki günlerde CHP'den de çok sayıda güçlü ismin ve milletvekillerinin katılacağı iddia ediliyor. Tarhan'ın genel başkan Ertürk'ün ise yardımcısı olması bekleniyor. Ertürk, 2010'da Harp Okulu Komutanı iken YAŞ'ta terfi ettirilmemiş, bunun üzerine de istifa ederek CHP'ye katılmıştı.

İSTİFALAR BEKLENİYOR
Tarhan'ın istifasını "Ufku dolanlar ayrılıyor" diyerek karşılayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimi, Süheyl Batum üzerinden "ihraç" ve "disiplin" resti çekerken, MYK'nın ihraç talepli kararı da Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) ulaştı. Batum'un kendisine tebliğ edilen kararla ilgili 7 gün içerisinde savunmasını vermesi gerekiyor. Kulislerde Batum'un öncelikli olarak ihraç kararına itiraz etmesi, sonuç alamaması halinde de istifa etmesi bekleniyor. Batum'un yanı sıra yaptığı açıklamalarla Kılıçdaroğlu ve yönetimi istifaya çağıran Birgül Ayman Güler'in de istifa edebileceği kaydediliyor. CHP'de Dilek Akagün Yılmaz ve Nur Serter gibi isimlerin ise partide mücadele etmekten yana tavır izlediği biliniyor. '

CHP, KANARYA SEVENLER DERNEĞİ DEĞİL'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun ardından bu kez Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu ulusalcıları eleştirdi. Süheyl Batum'un disipline sevk edilmeyi hak ettiğini savunan Berberoğlu, "Süheyl Batum'u severim ve sayarım. Fakat MYK'nın önüne gelen sözleriyle bu sonucu hak etti diye düşünüyorum. CHP, 'Kanarya Sevenler Derneği' değil. Parti, bir yoldaşlık gerektirir. Bir yolu beraber yürürsünüz. İstemeyen ayrılır gider" diye konuştu.

'TANRIKULU HDP TEMSİLCİSİ'
CHP'de ulusalcı krizinin yanı sıra bir başka kriz de Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim özrü nedeniyle yaşanıyor. Tanrıkulu'na dün de Dilek Akagün Yılmaz'dan sert tepki geldi. Yılmaz Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "Sezgin Tanrıkulu'nun CHP adına böylesi bir özrü dilemeye hakkı da, haddi de yoktur. Tanrıkulu, HDP temsilcisi gibi davranmakta. Özrünün anlamı yoktur. Ayrılmayı asla düşünmem. Ama hata yapanlar, yanlış yapanlar olabilir. Bunlar yanlışlarını anlayacak ya bu partinin ilkelerine uymadıkları için partiden ayrılıp gideceklerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'deki kavga yeni parti doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN