Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanlık'ta çözüm toplantısı

Başbakan Yardımcısı ile görüşen HDP heyeti toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Toplantı sonrası açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder sürece ilişkin bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 22.12.2014 09:29 Güncelleme Tarihi: 22.12.2014 12:19
Başbakanlık'ta çözüm toplantısı
Başbakan Yardımcısı ile görüşmesinin ardından açıklama yapan HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder şöyle konuştu;

ÇÖZÜM SÜRECİ SEÇİMDEN ÖNCE SONUÇLANIR - TIKLAYIN

TARAFLAR UYGUN ZEMİNDE TARTIŞMALI

İmralı'da yeni bir sürece giriyoruz. Bu bütün meselelerin hal olduğu anlamına gelmiyor. Süreçte diyalog kanallarının kapanmaması ve hangi başlıkları kullanarak ilerleyeceğimize ilişkin elimizde belli mutabakatlar oluştu. Bunu parti yetkili arkadaşlarla da süreci değerlendirdikten sonra İmralı'ya geçeceğiz. Bu görüşmeler daha derinlikli daha nitelikli ve daha sonuca odaklı olarak yürüyecek diye ümit etmekteyiz. Takvim bizim için mümkün olan en kısa süre. Yani yarın olabilecek işi bugün yapmak, bir ay sonra olacak işi bu hafta yapmak gibi bir ilkesel yaklaşımımız var, hükümette benzer bir yaklaşım içinde. Süre uzadıkça saldırılara yanlış anlaşılmalara ve hırpalanmalara açık hale geliyor. Bundan böyle bizden takvim haberi duymayacaksınız. Mümkün olan herşeyi mümkün olan kısa sürede yapacağız. Silah bırakma takvimi gibi açıklamaların medya üzerinden açıklanınca sürece sıkıntı verdiğini gördük. Halktan dolayısıyla basından birşey saklamak kapalı kapılar ardında birşey yapmak anlamına gelmiyor. Meseleyi tartışması gereken kurumların tartışmalarını rahatlıkla yapabilmeleri ve herhangi birşeyden etkilenmemeleri için böyle bir karar alınmıştır. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı yetkilendirilmiş bir kurum olma hüviyeti taşıyor. İlgili tüm kurumlar ve siyasi kişiliklerle partilerle topluluklarla katkısını alacağımız herkesle derneklerden tutun siyasal partilere kadar hükümetten tutun bizim mahalle birimlerimize kadar bu meseleye olumlu katkı sunacak bütün herkesle görüşme kararlılığındayız.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE DİKKAT ÇEKEN ADIM - TIKLAYIN

ÖZERLİK TARTIŞMALARI

Bunu ilk defa özerklik ve diğer konuları tartışmaya başlayacağız. Biz şuanda bunun mekanizmalarını oluşturmak anlamınnda zemin oluşturmuş durumdayız. Üzerinde konuşacağımız şeyler ve izleyeceğimiz yöntem konusunda mutabakat oluşturduk. Bu mutabakata göre yürüyeceğiz. Ortak noktalarda da belki ortak açıklama ile kamuoyunu bilgilendireceğiz. Karartmayı süratle reddediyoruz. Halklardan, kamudan hiçbir şey saklanmaması gerektiğini düşünüyoruz.

ÇÖZÜM SÜRECİ MARDİN'E DOPİNG OLDU - TIKLAYIN

İMRALI ZİYARETİ

İmralı ziyaretine gelince. Trafik başladıktan sonra kamuoyuna yansımayan gidiş gelişlerimiz de oldu. Bu bilgilendirme netice aldıkça yol katettikçe yapılacak. İletişim ortaklaşması diyebiliriz buna. Şimdi Kandil'e gideceğiz. O heyette Leyla Zana hanım da var.

DEMİRTAŞ'IN İTALYA ZİYARETİ

Bu ülkede yüzbinlerce kürt muhacir edilmiş. Bizim seçmenimiz dünyanın dört bir yanında arkadaşımız var önümüzde de bir seçim süreci var. Onların da katkılarını almak, bilgilendirmek oradan yapabilecekleri büyük bir diplomatik atak içerisindeyiz. Bu hamlemize Rusya'dan Avrupa'dan gelecek katkılar bizim için önemlidir. Sayın Genel Başkanımız da her siyasal parti liderinin yaptığı kadar görüşmeler yapabilir. Bunda makul olmayan birşey yok.

ÖZERKLİK KAVRAMI

Bu böyle tek cümleye indirildiğinde bir sürü spekülatif alan üretiyor. Vaktinde basın bunu merak etmedi. Yeni anayasa yazım komisyonunda bizim özerklikten ne anladığımızla nasıl kurumsallaştırılabileceği doğrultusunda en yetkin çalışmamız orada. Kamunun kullanımına açık Meclis'in linkinden baktığınızda görülüyor. Tek kelimeye cümleye indirildiğinde yanlış anlaşılıyor. Meselenin tarihselliğini bir yana bırakalım.

Çözüm sürecine 'polemik' ayarı

HDP, İmralı ziyaretlerinin ardından kamuoyunda tepkilere neden olan açıklamalar yapmayacak, basın üzerinden polemiklere son verilecek.

Hükümet, terörün son bulması için yürüttüğü ni seçimden önce nihai hedefe ulaştırma konusunda kararlı adımlar atmayı sürdürüyor. Süreci daha geniş tabana yaymak için diğer Kürt partileri ile de görüşen hükümet, kırılganlıkların son bulması için HDP ile iletişimde de yeni bir sayfa açtı. HDP ile yaşanan polemiklerin son bulmasını isteyen hükümet, İmralı ziyaretlerinin ardından yapılan açıklamaların çerçevesini de yeniden belirledi.

HDP, İmralı ziyaretlerinin ardından kamuoyunda tepkilere neden olan açıklamalar yapmayacak, basın üzerinden polemiklere son verilecek. Yeni dönemde HDP milletvekilleri sürece ilişkin atılacak adımlar olgunlaşmadan kamuoyu ile paylaşmayacak. Yetkililer, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın iç güvenlik paketinin yasalaşması durumunda sokaklarda eylem yapılacağını açıklamalarının iletişimde yeni bir çerçeveyi zorunlu kıldığını söyledi.

HDP heyeti, geçen hafta MİT ve hükümet yetkilileri ile görüştükten sonra İmralı'ya gerçekleştirdiği ziyaretten önemli bir mesajla döndü. Görüşmede, hükümetin "kamu düzeni" ve "çekilme" talebi değerlendirildi. Abdullah Öcalan, HDP heyeti aracılığı ile kamu düzeninin sağlanması mesajı iletti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'ta çözüm toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN