Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağca, 'nın mezarına gitti gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 27.12.2014 20:00 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 22:59
Ağca, Papa'nın mezarına gitti gözaltına alındı

, 1981'de suikast girişiminde bulunduğu II. Jean Paul'ün mezarını ziyaret etti.

Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre, mezara iki gül demeti bıraktı. Bu çiçekler, daha sonra diğer ziyaretçilerin bıraktıklarıyla birlikte görevliler tarafından her zaman yapıldığı gibi kaldırıldı.

, bundan tam 31 yıl önce Ağca'yı hapishanede ziyaret etmişti.

Suikast girişimi sebebiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Ağca, Papa'nın girişimiyle 2000 yılında serbest kalmış ve Türkiye'de işlediği suçlar sebebiyle de burada da 2010'a kadar hapiste kalmıştı.

MEHMET ALİ AĞCA: PAPA ŞEYTANIN ELÇİSİDİR

İtalyan polisinin, Mehmet Ali Ağca'yı karakola götürdüğü, kanuna aykırı bir durum tespit edilmeyince de serbest bırakıldığı kaydedildi. Papa'yla görüşmek istedi, ama kabul edilmedi

Öte yandan, Vatikan'da bulunduğu sırada La Repubblica gazetesi muhabiri Marco Ansaldo'yu telefonla arayan Ağca, "İstanbul'dan bu sabah geldim. Şimdi Papa 2. Jean Paul'ün mezarını ziyaret etmeye gidiyorum, çünkü bu jesti yapma ihtiyacı duyuyordum" dedi.

Ağca'nın ile görüşmek istediği, ancak bu talebinin reddedildiği İtalyan basınına yansıyan bilgiler arasında.

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, "Mezara çiçek bıraktı. Zannediyorum bu yeterliydi" dedi.

MEHMET ALİ AĞCA KİMDİR?

VİZESİZ GİRDİ İDDİASI

Ansaldo ayrıca, vize talebi İtalya tarafından reddedilen Ağca'nın Avusturya üzerinden arabayla bu ülkeye giriş yaptığına da aktardı.

Ansaldo, bir süredir Vatikan'a gelmek istediğini söyleyen, ancak vizeyi elde edemeyen Ağca'ya "Vize aldınız mı?" diye sorarken, Ağca ise, "Ne vizesi? Kendim girdim" diye cevap verdi.

AĞCA: PAPA'YI ÖLDÜRMEMİ HUMEYNİ İSTEDİ

AĞCA İTALYA'DAN SINIRDIŞI EDİLECEK

İtalyan polis yetkilileri, 1981 yılında suikast girişiminde bulunduğu Papa 2. Jean Paul'ün Vatikan'daki mezarını ziyaret için geldiği İtalya'ya kaçak yollarla girdiğini belirledikleri Mehmet Ali Ağca'nın gözaltında olduğunu ve sınırdışı edileceğini doğruladı.

Doğan Haber Ajansı'nın ulaştığı bir polis yetkilisi, bürokratik işlemlerin sürdüğünü söyledi. Türk diplomatik kaynaklar ve polis yetkilileri, sınırdışı işleminin 48 saat sürebileceğini, dolayısıyla Ağca'nın Pazartesi günü İtalya'dan gönderileceği bilgisini verdi.

Diplomatik kaynaklar ayrıca, aldığı cezalardan dolayı Ağca'nın henüz, AB Birliği üyesi ülkeler arasında uygulanan Schengen vizesine sahip olamayacağına dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağca, Papa'nın mezarına gitti gözaltına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN