Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ortak bir ailenin parçasıyız'

Cemaat temsilcilerine 'Ortak bir ailenin parçasıyız' diye seslenen Başbakan : Eşit vatandaşlık ilkesi bundan sonra da en temel şiarımız olacak

Giriş Tarihi: 3.1.2015
'Ortak bir ailenin parçasıyız'
Azınlık temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan eşit vatandaşlığın temel ilkeleri olduğunu söyledi. Davutoğlu, gayrimüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde dün bir araya geldi.Yemeğe, Başkanı Prof. Dr. ile Fener Rum Patriği ve Hahambaşı 'nın aralarında bulunduğu azınlık cemaat temsilcileri katıldı. Bir aile yemeğinde bir araya geldiklerini belirten Davutoğlu, "Biz bu masa etrafındaki hiçbir geleneği bu topraklara yabancı, bu topraklara sonradan gelmiş gelenek olarak telakki etmiyoruz" dedi. "Azınlık" kavramını kullanmamaya özen gösterdiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu: "Hiçbir zaman yurttaşlarımız arasında, yurttaşlık temel ilkesi etrafında bir fark gözetmedik, gözetmeyiz. Hangi dini, mezhebi, etnik temelden gelirse gelsin bütün yurttaşlarımızın canı, malı, ırzı, aklı, namusu bizim için azizdir ve bütün dinler de azizdir. İnsan onurunun korunması, canının korunması, aklın, neslin korunması, dinin korunması bütün geleneklerin kabul ettiği evrensel ilkeler. Bu evrensel ilkeleri eşit vatandaşlık kavramı etrafında modern, çağdaş devletin ana esaslarından biri olarak yaşatmaya özen gösteriyoruz."

DAVUTOĞLU YILIN FOTOĞRAFINI SEÇTİ! - TIKLAYIN

İSTANBUL'DAN MESAJ
İktidarları süresince vatandaşların bu haklardan istifade etmeleri yönünde çok ciddi adımlar attıklarını kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti: "Vakıf mallarının iadesi ile son dönemde çok somut hale gelmiş olan bu eşit vatandaşlık ilkesi bundan sonra da en temel şiarımız. Otantik kültürler olarak, dini gelenekler olarak bu topraklarda ortak bir ailenin parçasıysak ki öyle, eşit vatandaşlık ilkesi etrafında bir araya gelmişsek ki yine öyle, aslında bu güzel beraberliği bir evrensel mesajla taçlandırmak lazım. Dünyaya her tür ötekileştirmeye, baskı ve zulme karşı ortak sesimizi duyurmak lazım. İstanbul'dan bu mesajın yükselmesi önemli." Tek tek söz alan dini azınlık temsilcileri de 10 yılda Türkiye'de azınlıklara bakışın değiştiğini anlatarak, daha önceki dönemlerde yaşanan olumsuzluklardan örnekler verdi. İskenderun'da sinema olarak kullanılan bir kilisenin restore edilip Ermeni cemaatine verilmesi, bu olumlu gelişmeler bir örnek olarak aktarıldı. Aynı şekilde hükümetin yurtdışına göç etmiş olanlara da "dönün" çağrısında bulunmasından duyulan memnuniyet dile getirildi.

'YE KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTELİM'
Avrupa'da son zamanlarda yaşanan camilere yönelik saldırılara dikkat çeken Davutoğlu, şöyle konuştu: "İslamofobiye karşı hep beraber sesimizi yükselttiğimizde aslında sadece Müslümanlar'a değil, dini kimlikler ihtiva eden bütün ayrımcılıklara karşı da sesimizi yükseltmiş oluruz. Kim hangi gerekçeyle olursa olsun inancı uğruna dışlanmışsa, baskıya, zulme uğramışsa, hepsinin karşısında kararlılıkla durmalıyız."

BİR CAMİ SALDIRISI DAHA! - TIKLAYIN

KARŞIYA GEÇMEK İÇİN YEŞİL IŞIĞI BEKLEDİ

Davutoğlu, cuma namazı için dün Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nden yürüyerek Sinanpaşa Camisi'ne gitti. Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı. Davutoğlu, namazın ardından camiden ayrılırken vatandaşların kandilini kutladı. Bu sırada bir vatandaş Davutoğlu'na kandil simidi ikram etti. Davutoğlu simidi aldıktan sonra ofise doğru yürürken, saz çalan görme engelli bir sokak sanatçısını da bir süre dinledi. Caddenin karşısına geçerken trafiğe kapatılan yolun açılması talimatını veren ve kırmızı ışıkta bekleyen Davutoğlu, yeşil ışık yandıktan sonra geçti. Bu sırada yanına gelen Filipinli bir kızla bir süre sohbet eden Davutoğlu, gazetecilerin kandilini kutladıktan sonra ofise girdi.


İŞTE O GÖRÜNTÜLER!DEVLET KİLİSE İÇİN ARAZİ TAHSİS EDECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gayrimüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle yaptığı toplantıdan, Cumhuriyet tarihinde de bir ilk olacak önemli bir sonuç çıktı. Toplantıda, restorasyon ya da eskilerin iadesi haricinde Türkiye tarihinde ilk kez yeni bir kilisenin inşa edilmesi kararı alındığı belirtildi. Buna göre, tarafından İstanbul Yeşilyurt'ta bir kilise inşa edilecek. Devlet de kilisenin arazisini tahsis edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ortak bir ailenin parçasıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN