Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkeş nin kitabını yazmıştı

Giriş Tarihi: 3.2.2015 10:27
Türkeş başkanlık sisteminin kitabını yazmıştı

, Temel Görüşler isimli kitabında, “Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti, dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde bunu uyguladı. Bu icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkün. Tarih ve töremize uygun olarak ni savunuyoruz” demişti.

Türkiye'de tartışmaları 10 Ağustos 2014'te halkın oyu ile ilk seçilen Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, yeni anayasayı hazırlaması beklenen Haziran 2015 seçimleri sonucu oluşacak TBMM'ye yönelik temenniler şeklinde dile getirilirken, bir tartışma da alevlenmiş oldu.

1990'da 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından gündeme getirilen Başkanlık sistemi basından ve dönemin DYP'li Başbakan'ı Süleyman Demirel'den yaylım ateşiyle karşılık bulurken; Cumhurbaşkanı olan Demirel de Başkanlık ve Yarı Başkanlık sistemini talep etmişti. MHP lideri de, Başkanlık isteyen isimlerdendi. Üstelik Türkeş, Başkanlık sisteminin tarifini 1979 yılında yayımladığı "Temel Görüşler" adlı kitabında da sıralamıştı.

Tek başkan tek meclis

Eski Türk devletlerinin Başkanlık ile yönetildiğini ve bunun sayesinde başarı geldiğine atıfta bulunan Türkeş, şunları yazmıştı: "Milliyetçi hareket, tek başkan, tek meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti, dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır, kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz. İcrayı, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık olarak ikiye bölemeyiz. Her konuda bütünleşmeci olduğumuza göre, icranın başında da bütünleşmeci olmalıyız. Türk tarih felsefesi ve tarihinde icra organı hiçbir zaman bulunmamış yani tek bir başkan tarafından yürütülmüştür. Milliyetçi Türkiye'de de demokratik milli cumhuriyet ilkesi içinde başkan, Türk milletinin yürütme organının tek başı olacaktır. Tek başkan sistemine uygun olarak yasama organı yönünden de tek meclis sistemini savunuyoruz. Avrupa krallık veya federal devlet rejimlerinin bir mirası olan senatonun, millet meclisi yanında yasama işlerini geciktirdiği bir hüviyet taşıması dolayısıyla kaldırılmasını istiyoruz."

ABD Osmanlı'yı örnek aldı


ANAP döneminin Milli Eğitim Bakanı ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın en yakınındaki isim Hasan Celal Güzel ise, Özal'ın ABD'deki hayatında gördüğü olumlu sistemi Türkiye'ye de getirmek istediğini anlattı. Kendisinin başlangıçta Başkanlık'a karşı çıktığını ama Özal'ın bunu 'Osmanlı da bu sayede süper güç oldu. Şimdi ABD de Osmanlı'yı örnek alarak büyük güç oldu' sözleriyle savunduğunu söyledi. Başkanlık sisteminin federal yapı da gerektirmediğini anlatan Güzel, "Özal da böyle düşünüyordu. 'Federal olmayız da eyalet sistemiyle işi hallederiz' diyordu. Bugün Erdoğan'a saldırıları gördükçe aklıma rahmetli Özal geliyor. Aynı basın, aynı isimler, aynı gazeteler, aynı çıkar odakları aynı Özal'a nasıl saldırdıysa Erdoğan'a da saldırıyorlar. Oysa ki hepsi de parlamenter sistemden şikayetçiler. Anlamak mümkün değil" dedi.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkeş başkanlık sisteminin kitabını yazmıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN