Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolumuza çıkanı vurduk

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Yolumuza çıkanı vurduk

Şah Fırat operasyonunu dün sabah Başbakan Davutoğlu duyurdu: Saat 21.00'de, 2 eşzamanlı operasyon başlatıldı. Birlikler 4 koldan Süleyman Şah Türbesi'ne ulaştı. Harekât sırasında karşımıza kim çıkarsa çıksın, gereği yapılırdı

Türkiye, tarihi operasyonun ayrıntılarını, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarıyla öğrendi. Genelkurmay Karargahı'ndan, operasyonu canlı izleyen Başbakan Davutoğlu, "Bu gece şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri son derece başarılı bir operasyon daha gerçekleştirmiş bulunmaktadır" dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de eşlik ettiği Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

EŞZAMANLI OPERASYON:
Operasyon için çalışmalar, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve onaylarından geçtikten sonra geçtiğimiz hafta içinde nihai aşamaya gelmiş ve zamanlaması son ana kadar mahfuz tutulan bir operasyon, dün akşam saat 21.00 itibarıyla başlatılmıştır. Eş zamanlı 2 operasyon birden başlatılmıştır. Birincisi; Mürşitpınar'dan birliklerimiz Suriye'ye girmiş ve süratle Süleyman Şah Saygı Karakolu'na hareket etmiştir. Saat 21.02'de başka bir birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek, Süleyman Şah'ın yeni kutsal mekânının tanzimi ve nakli kuburun gerçekleştirilmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış, bayrağımızı saat 21.02 itibarıyla burada dalgalandırmıştır.

100 ARAÇ 00.30'DA ULAŞTI:
39 tank, 57 zırhlı araç olmak üzere 100 araç ve 572 personelle Suriye'ye girilmiş, takriben 00.30'da birliklerimiz Süleyman Şah Saygı Karakolu'na ulaşmışlardır. Burada nakli kubur için gerekli dini tören yapılmış, nakli kubur yapılabilmesi için orada bizim için manevi değer ifade eden bütün unsurlar yine aynı saygı içinde alınmış, askerlerimiz salimen bölgeden alınmış ve 4 kol halinde Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndan Mürşitpınar istikametine sevk başlamıştır. Saat 04.45'te son askerimiz de bu mekandan ayrılmış, bayrağımız yeni yere dikilmek üzere Karakozak'taki saygı karakolundan alınmış, herhangi bir istismara meydan vermemek için geride kalan yapılar kullanılamaz hale getirilmiştir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yolumuza çıkanı vurduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN