Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen için ikinci yakalama kararı

Cumhurbaşkanı da dahil 101 kişinin dinlendiği, Selam Tevhid Örgütü kumpası soruşturmasında, Gülen ve için yakalama kararı çıktı. için daha önce de Tahşiyeciler kumpası kapsamında yakalama kararı çıkmıştı

Gülen için ikinci yakalama kararı
"Selam Tevhid Örgütü" kumpası soruşturması kapsamında, Fethullah Gülen hakkında, "Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)" örgütünün lideri olduğu iddiasıyla, tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarıldı. Gülen hakkında daha önce de Tahşiyeciler kumpası kapsamında yakalama kararı çıkmıştı.

2 NUMARALI ŞÜPHELİ USLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu devletin üst kademesinden birçok ismin görüşmelerinin kaydedildiği, sözde Selam Tevhid soruşturması ile ilgili olarak, sürpriz bir gelişme yaşandı. İstanbul Başsavcı Vekili İrfan Fidan önceki gün, Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" suçlamaları ile yakalama talebinde bulundu. 11'i polis şefi 28 polisin tutuklandığı Selam Tevhid kumpası soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebini dikkate alan 3. Sulh Ceza Hâkimliği de Pensilvanya'daki Fethullah Gülen ve Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu hakkında, tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkardı. Hâkimlik, savcılık tarafından gönderilen dosyadaki delilleri değerlendirerek, Gülen ve Uslu hakkında kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, her 2 şüphelinin ABD'de olmaları nedeniyle savunmalarının alınmalarının mümkün olmadığı kanaatine vararak bu kararı aldı. Soruşturmayla ilgili Emniyet'in hazırladığı fezlekede ise Fethullah Gülen 1 numaralı, Emre Uslu da 2 numaralı şüpheli olarak yer aldı. Terör ve terörizmin tanımı yapılan fezlekede, Paralel çete için ilk kez "Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/ Paralel Devlet Yapılanması (PDY)" adı kullanıldı. Gülen'in FETÖ/PDY'nin lideri olduğu belirtildi.11 POLİS ŞEFİ TUTUKLANMIŞTI

Sözde Selam Tevhid (Kudüs Ordusu) soruşturmasını yürüten İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli 76 polis geçen 22 Temmuz'da gözaltına alınmıştı. Aralarında dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de bulunduğu 11 polis şefi tutuklanmıştı. Yapılan incelemede eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın "Emin" kod adıyla dinlendiği, o dönem Başbakan olan Erdoğan'ın telefon görüşmelerinin de tape haline getirildiği saptanmıştı. Öte yandan Ankara merkezli Paralel Yapı operasyonunda, Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği de, "casusluk", "devletin birliğini bozmak", "kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlenmesi" suçlamasıyla tutuklanan 5 şüphelinin, tutukluluğunun devamına karar verdi.

2 DOSYADAKİ DELİLLER BİRLEŞECEK
19 Aralık 2013 tarihinde Tahşiyeciler grubuna yönelik kumpası soruşturan İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Paralel örgütün lideri Fethullah Gülen hakkında, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan tutuklanmak üzere "yakalama kararı" çıkarmıştı. Dünkü yeni kararla birlikte Gülen için 2'nci kez yakalama kararı çıkmış oldu. Gülen'le ilgili 2 dosyadaki deliller birleştirilerek kırmızı bülten talebi için Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen için ikinci yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN