'Nevruz barışın habercisi olsun'

Giriş Tarihi: 18.3.2015
'Nevruz barışın habercisi olsun'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kars'ta yaptığı konuşmada 'yle ilgili sıcak mesajlar verdi: 78 milyon insanımızı birbirinden ayırmak yok. Baharın müjdecisi olan nevruzun barışın habercisi olmasını arzu ediyorum

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak temel atma töreni öncesi Kars'ta Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı , 'yle ilgili sıcak mesajlar verdi. "21 Mart'ta kutlanan ve baharın müjdecisi olan 'nın barış ve huzurun da habercisi olmasını canı gönülden arzu ediyorum" diyen Erdoğan, şunları söyledi:HERKES BİRİNCİ SINIF VATANDAŞ:
78 milyonu birbirinden ayırmak yok. Nerede yaşarsa yaşasın her vatandaşımız etnik, sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel kimliğine bakılmaksızın bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Eşit haklara sahiptir. Her kim aksini iddia eder, bunun aksi davranış içine girer, karşısında bizleri bulur. Hiç endişeniz olmasın. Biz şimdi ne diyoruz? Çözüm Süreci diyoruz. Çözüm Süreci ile neyi hedefliyoruz? İşte bunu. Birlik, beraberlik diyoruz. Türkiye'de 12 yılda özgürlüklerde, demokraside, insan haklarında, ekonomide, yatırımlarda, gerçekleştirilenler ortada.

EKSİKLERİMİZ HER GEÇEN GÜN EKSİLİYOR:
Çözüm Süreci'ni tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yaymak, tüm Türkiye'de hakim kılmak için başlattık. Burada bir kez daha ifade ediyorum: Türkiye'nin Kürt sorunu yoktur. Türkiye'de her kesimden insan gibi Kürt kardeşlerimizin de sorunları vardır. Kimliklerinin tanınmaması, inançlarına saygı duyulmaması sorunu vardır. Geri kalmışlık, ihmal edilmişlik, hor görülme sorunu vardır. Geçtiğimiz 12 yılda, Kürt kardeşlerimizle birlikte Türkler'in de Araplar'ın da Azeri kardeşlerimizin de Lazlar'ın da Çerkezler'in de Romanlar'ın da Arnavutlar'ın da Gürcüler'in de Boşnaklar'ın da dini azınlıkların da ülkemizde yaşayan ne kadar kesim varsa hepsinin sorunlarına çözüm bulmaya gayret ettik. Hala eksikler yok mu, aksaklıklar yok mu? Var tabii. Her şey dört dörtlük mü? Değil tabii ama bunlar her geçen gün eksiliyor.

MİLLİ MARŞ HASSASİYETİ

Bu arada Erdoğan, lise açılışında İstiklal Marşı'nın ardından Azerbaycan Milli Marşı'nın çalınmamasına kızdı. Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın telefonundan İlham Aliyev'e Azerbaycan Milli Marşı'nı dinletti, "Bu değil mi?" diye sordu. Aliyev'in teyidi sonrası Erdoğan, kürsüye çıktı ve konuşması öncesi "Protokol hatasını düzeltelim" sözleri ile Azerbaycan Marşı'nı dinletti. Erdoğan önce korumasına ardından, danışmanı Orhan Karakurt'a Azerbaycan Marşı'nın çalınmaması nedenini sordu. Protokolde olmadığının söylenmesi üzerine bu kez de Erdoğan, Dışişleri Protokol Genel Müdürü Levent Murat Burhan'ı çağırdı. Yine "Protokolde yok" cevabını alınca "Olur mu öyle şey?" diyerek tepkisini gösterdi. Aliyev gerek olmadığını söylese de Erdoğan, Marş'ın çalınmasında ısrar etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nevruz barışın habercisi olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN