Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Yıldırım THK’yı Cezaevinden yönetiyor

Usulsüzlük iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında, 5 kişiyle birlikte tutuklanan Türk hava Kurumu eski başkanı Osman Yıldırım’ın cezaevinden yazdığı mektuplarla THK Vakfı ve Üniversitesi’ni yönetmeye çalıştığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 18:22 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 18:47
Osman Yıldırım THK’yı Cezaevinden yönetiyor
TÜRK Hava Kurumu'nda usülsüzlük iddialarıyla yürütülen soruştırma kapsamında tutuklanan eski THK Başkanı Osman Yıldırım'ın Sincan Cezaevi'nden THK Vakfı ve Üniversitesi'ni mektuplarla yönetmeye çalıştığı ortaya çıktı. Halen THK Vakfı Başkanı olarak görünen Yıldırım'ın kendine yakın isimlerden seçtiği THK Vakfı yönetimine yaklaşık 5 aydır cezaevinden talimatlar yağdırarak üviversite yönetimine müdahale ettiği iddia edildi. Yıldırım, ayrıca bir bankaya mektup yazarak kendi imzası olmadan ödeme yapılmamasını istedi.

"VEKALETİMİ GERİ ALIYORUM"

Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Yıldırım tarafından THK Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderdiği mektupta, THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak verdiği vekaleti iptal ettiğini yazdı. Bundan sonra Mütevelli Heyet Başkanının yetkisinde olan tüm yazıları üniversite avukatları tarafından imzaya getirileceği ve kendisinin imzalamadığı hiçbir yazının devlet kurumlarına gönderilemeyeceğini belirtti. Yıldırım, ayrıca vekalet verdiği dönemde yapılan işlemler hakkında yönetmeliğe uygun olmayan işlem ve icraatlar konusunda tarafınca değerlendirme yapıldıktan sonra yasal işlem başlatılacağını yazdı.

BANKAYA ÖDEME YAPMA TALİMATI

Osman Yıldırım tarafından özel bir bankanın Şaşmaz Şube Müdürlüğü'ne gönderilen mektupta ise kendi imzası olmadan ödeme yapılmamasını istedi. Yıldırım'ın el yazısı ve imzasını içeren mektupta kendisinin Mütevelli Heyet Başkanı olduğu ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin hiçbir ödemesinin imzası olmadan yapılmamasını talep ettiği ve böylece THK Üniversitesi'ni çalışanlarının maaşının ödenmesini engelleyerek THK Üniversitesi'ni işlevsizleştirmeyi amaçladığı görüldü.

AKRABALARINI KAYIRMAYA DEVAM EDİYOR

Osman Yıldırım'ın cezaevi'ndeki koğuşunda akrabalarına kıyak çekmeye devam etmesi dikkat çeken başka bir konu oldu. Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Yıldırım tarafından gönderilen 04 Şubat 2015 tarihli mektupta ise, "THK Üniversitesi'ni ağabeyim kurdu. Hapisten çıkacak geri dönüp başa geçecek" diyen kardeşi İbrahim Yıldırım'ı THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Başdanışmanlığına ataması THK Vakfı ve bağlı kuruluşlarında ayyuka çıkan akrabalık ilişkilerinin hapishanede bile devam ettirildiğinin en büyük kanıtı oldu.

PARALEL HEYET ATADI

Yıldırım, THK vakfı aracılığıyla halen THK Üniversitesi'nin görevdeki mütevelli heyeti ve rektörünün yerine de yeni heyet ve rektör atadı. Yıldırım, THK Genel Başkanlığı yarışında da desteklediği, ancak kazanmasını sağlayamadığı Tacettin Güçer'i üniversitenin mütevelli heyet başkanı olarak atadı. Güçer'in, Yıldırım'ın eşi Sultan Yıldırım'ın estetik operasyonlarını yaptığı iddiası gündeme gelmişti.MEKTUP TRAFİĞİ

Usulsüzlük iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında, 5 kişiyle birlikte tutuklanan Türk hava Kurumu'nun eski başkanı Osman Yıldırım'ın cezaevinden yazdığı mektuplarla THK vakfı ve THK üniversitesini yönetmeye kararlı olduğu görüldü. 5 aydır cezaevinde bulunan Yıldırım'ın THK vakfı ve THK Üniversitesi üzerindeki gücünü kaybetmemek için avukatları aracılığıyla yoğun bir çalışma içinde olduğu ve mektup trafiğiyle işlerini halletmeye çalıştığı ortaya çıktı.

THK YOĞUN BAKIMDA

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi'ne konuşan THK Kurumu Başkanı Vacit Öktem, THK'nın şu anda yoğun bakımda olduğunu söyledi. Osman Yıldırım'ın THK ait tüm mal varlığını kendi kurduğu THK Vakfı'na aktardığını söyleyen Öktem, "Yıldırım, kurduğu vakıfa 13 ayrı şirket kurdurmuş. Kurumun çoğu mal varlığını vakfa devretmiş. Uçaklarını alıp vakfa devretmiş. Girilen bütün ticari ilişki vakıf ve şirketler üzerinden olmuş. Kendisini vakıfın şirketlerinde çalışan bir işçi olarak göstererek astronomik maaşlar almış. Vakıfta çalışan yandaşlarına ve akrabalarına yüksek maaşlar vermiş. Vakıf üzerinde 80 Milyon dolar kredi çekmiş. Bu kredinin 1 milyon TL'sini vakıfta çalışanlara prim olarak dağıtmış. Kendisi de 124 bin TL para almış. Üniversite üzerinde karısa mercedes marka araç almış" diye konuştu.

"VAKIF BİZİM AMA…"

Osman Yıldırım'ın cezaevinden akrabaları ve yandaşları aracılığıyla THK Vakfı'nı idare ettiğini söyleyen Öktem, "Osman Yıldırım, THK Vakfı'na 6 yıllınığa kendisini başkan seçtirmiş. Vakıflar yasasındaki mevzuat gereği THK vakfı üzerinde söz söyleme yetkimiz yok. Yıldırım da bu durumu çok iyi kullanıp cezaevinden vakfı idare ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne durmu bildirdik. Henüz bir sonuç alamadık. Vakıf THK'nın ama yasa gerği THK'nın vakıf üzerinde söz söyleme yetkisi yok. Vakıf bizim ama kapıdan içeri bile giremiyoruz. Yıldırım kamuoyuna yansımayan birçok yolsuzluğu var. Bunları tespit ettik. Yıldırım da bunları tespit ettiğimizi ve başına neler geleceğini biliyor. Bu yüzden THK Vakfı'nı işleyemez hale getirmeye çalışıyor. Vakfın işleyemez duruma gelmesi, kredilerini ödeyememesi THK'nın sonunu hazırlar. Bu durumu tek değiştirecek kurum Vakıflar Genel Müdürlüğü. Bu sorunu bir an önce çözmesini bekliyoruz" dedi.

MEKTUPLAR YÖK VE SAVCILIKTA

THK Üniversitesi Avukatı Barış Akgül, Osman Yıldırım'ın tutuklu olmasına rağmen üniversite yönetimini çalışmaz duruma getirmek için cezaevinden çalışmalara devam ettiğini söyledi. Akgül, "Osman Yıldırım cezaevinde olmasına rağmen üniversite çalışanlarının maaşının ödenmemesi için bankaya mektup gönderiyor. Bunun yanında THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı'na gönderdiği mektuplarda kendi başkanlığının devam ettiğini ve kardeşini başdanışman olarak atadığını söylüyor. Elimize ulaşan mektuplarla ilgili YÖK'e başvurduk. Devam eden bir dava süreci olduğu için savcılığı mektuplarla ilgili bilgilendirdik. Bize gönerdilen mektupların hiçbir bağlayıcılığı yok. Osman Yıldırım, böyle yaparak THK Vakfı'ndaki işleyişi durdurmak ve THK Vakıfları'na bağlı 13 şirketteki etkinliğine devam etmek istiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Yıldırım THK’yı Cezaevinden yönetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN