'Biz kendi sistemini kurabilecek bir ülkeyiz'

'Biz kendi sistemini kurabilecek bir ülkeyiz'

Türkiye'nin başkanlığı uygulayan ülkelerden faydalı unsurları arı maharetiyle alabileceğini belirten Erdoğan: Kendi sistemimizi ortaya koyarız. Bu kabiliyete sahip bir ülkeyiz, kabile devleti değiliz

dün , , Romanya ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Ziyaret programıyla ilgili bilgi veren Erdoğan, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ: (Başkanlık sisteminin AK Parti seçim bildirgesine girmesiyle ilgili) Dünyanın neresinde başkanlık, yarı başkanlık sistemi uygulanıyorsa adeta biz bir arı maharetiyle hepsinden faydalı olanları alırız, ondan sonra da kendi sistemimizi ortaya koyarız, demişimdir. Ve bu konuyla ilgili olarak son dönemde de, Cumhurbaşkanlığı kampanyasında da, biz kendi sistemimizi kurma iradesine, kabiliyetine sahip bir ülkeyiz. Biz adeta bir devletçik veya bir kabile devleti değiliz. Bizim Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız var. Her biri bir devleti ifade eder. Güçlü bir devlet geleneğine sahibiz. Hele hele Osmanlı ile bu, bir zirve yapmıştır.

KANATLERİMİ İFADE ETTİM: Geçen hafta Sayın Başbakan ile bunları konuştuk. Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını bayağı da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim. Öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesi içersine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar. Ve böylece, hükümetimizin, iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir, bu orada yerini alacaktır. Bu tabii şahsen benim için çok çok olumlu bir gelişme. Niye derseniz, Türkiye'nin artık patinaj dönemini aşabilmesi için başkanlık sistemine geçmesi gerekiyor. Parlamenter sistem artık adeta bizi tıkamıştır. Bundan sonra biz bu patinaj dönemini atlatılıp sıçramalarımızı yapmak suretiyle muassır medeniyetler seviyesi üstüne çıkmamız lazım.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Biz kendi sistemini kurabilecek bir ülkeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN