Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nin şaşırtan ortakları

’nde bir savcımızın şehit edilmesiyle sonuçlanan terör eylemini kınayamayan, saldırıyı gerçekleştirenlere terörist diyemeyen, bugünkü sayısında terör örgütüne insan kaynağı sağlayan kuruluşlara destek veren ’ne tepkiler sürüyor. Cumhuriyet’in sahipleri arasında yeralan ilginç isimler tepkileri daha da arttırdı.

Giriş Tarihi: 3.4.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 4.4.2015 11:00
Cumhuriyet gazetesinin şaşırtan ortakları
DHKP-C medyasının terör örgütüne gizli ve açık desteği kamuoyunda büyük tepki toplarken, örgüt medyası gibi faaliyet gösteren Cumhuriyet Gazetesi'ne klasik okuru da büyük tepki gösteriyor.

BUGÜN YİNE DHKP-C'YE DESTEK VERDİ

Çağlayan Adliyesi'nde bir savcımızın şehit edilmesiyle sonuçlanan terör eylemini kınayamayan, saldırıyı gerçekleştirenlere terörist diyemeyen, bugünkü sayısında terör örgütüne insan kaynağı sağlayan kuruluşlara destek veren Cumhuriyet Gazetesi'ne tepkiler sürüyor. Cumhuriyet'in sahipleri arasında yeralan ilginç isimler tepkileri daha da arttırdı.

HAVUZLARDA BOĞULMUŞ DHKP-C MEDYASI

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, yeni görevine başladıktan sonra önceki gün yazdığı "Cumhuriyet" başlıklı ilk yazısında "Şimdi, 12 Eylül'dekine benzer bir baskı döneminde, yine suskunluğa bürünmüş, havuzlarda boğulmuş bir medya düzeninde, özgür, bağımsız basının son kalelerinden birinde, eskisi gibi tehditlerle, baskılarla, davalarla yıldırılmaya çalışılan o gazetede, üstelik tarihi öneme sahip bir seçimin hemen arifesinde sorumluluk üstleniyorum" ifadelerini kullandı. Göreve gelir gelmez özellikle paralel medyanın kullandığı 'havuz medyası' iftirasına sarılan Dündar, asıl havuz medyasının Cumhuriyet Gazetesi olduğunu ise görmezden geldi.

GERÇEK HAVUZ ORTAYA ÇIKTI

SABAH, Cumhuriyet Gazetesi'nin İstanbul Ticaret Odası'ndaki (İTO) sicil kayıtlarına ulaştı. Buna göre Cumhuriyet Gazetesi, işadamlarının oluşturduğu "havuz'"sayesinde yayın hayatını sürdürüyor. İTO kayıtlarına göre, merkezi Şişli'de bulunan Cumhuriyet Gazetesi, Yenigün Holding AŞ.'ye bağlı Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık AŞ. adıyla çıkıyor. 12 Ağustos 2014'te yapılan son Genel Kurul Toplantısı'nda hazırlanan ve hissedarların paylarını gösteren listeye göre, Yenigün Haber Ajansı'nın birer hisseden toplam 20 milyon 500 bin lira, Yenigün Holding A.Ş.'nin ise 110 bin hisseden toplam 6 milyon 600 bin lira sermayesi bulunuyor.

AYDIN DOĞAN CUMHURİYET'İN HİSSEDARI ÇIKTI!

Holdingin toplam 186 hissedarı var. En büyük hissedar ise Yenigün Haber Ajansı. İkinci büyük hissedar Cumhuriyet Vakfı. Daha sonra sırasıyla işadamı İnan Kıraç, T Medya (Mehmet Emin Karamehmet), Aydın Doğan, Ali Haydar Veziroğlu, Server Tanilli gibi isimler değişik miktarlarda A, B ve C grubu hisselere sahip. Yenigün Haber Ajansı'nda ise 19 hissedar bulunuyor. Hissedarlardan birisi de Yenigün Holding. Dolayısıyla holdingdeki 186 hissedar, ajansta da temsil ediliyor. Ajansta holdingin ardından en büyük hisse Cumhuriyet Vakfı ve İbrahim Yıldız'a ait. Yıldız'ın 4 milyon 700 bin, holdingin ise 1 milyon 200 bin lira hissesi bulunuyor. Osman Berkmen, Zekeriya Temizel, İlhan Selçuk, Mustafa Ali Balbay, Gürbüz Çapan ve Kenan Tekdağ gibi isimler ise geçmiş yıllarda (2005- 2010 arası) gazetenin yönetim kurulundan ayrılmışlar. Turgay Ciner'in sahibi olduğu Park Holding de 2012 yılındaki genel kurulda şirketin yönetiminden ayrılmış. Şu an şirkette Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Başkan Yardımcısı Akın Atalay ve Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik olarak görünüyor. Üçünün de her iki şirkette düşük oranda hisseleri bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet gazetesinin şaşırtan ortakları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN