Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da

'ın ’in dışındaki alanlarda kutlanmasının adres gösterilmesinden sonra olası karışıklığa karşı çok sayıda yol kapatıldı ve olağanüstü önlemler alındı.

Giriş Tarihi: 1.5.2015 08:09 Güncelleme Tarihi: 1.5.2015 15:22
İstanbul’da 1 Mayıs

Valiliği geçtiğimiz larda yaşanan olayları da göz önüne alarak olası bir karışıklığı ve provokasyonu önlemek adına bu sene de 'de kutlamalara izin vermedi.

İSTANBUL'DA 1 MAYIS GÖRÜNTÜLERİ- TIKLAYIN

Canlı yayın

Türk-İş mensubu işçileri temsili olarak Kanzancı yokuşuna karanfil bıraktı.

PROVOKASYON ENGELLENDİ!

İstanbul Valiliği'nin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamalara yasakladığı Taksim Meydanı'nda alınan geniş güvenlik önlemlerine rağmen geceyi Cumhuriyet Anıtı'nın tam karşısında geçiren ve üzerlerinde 'Komünist Partisi' yazan yaklaşık 50 kişi, korsan eylem yaptı. Handan çıkarak polis bariyerlerini yıkan ve anıta koşan göstericilerden 34'ü gözaltına alındı. Eylemciler, ellerindeki bir flamanın plastik sopasını çıkararak kendilerine engel olmak isteyen bir polise vurdular. Yere düşen polis, eylemcilerin elinden kurtulurken, eylemcilerin su ve sandviçlerle geceyi hanın 5'inci katında geçirdikleri anlaşıldı.

ANITA ÇELENKLER KONULDU

Taksim Meydan'da bulunan Cumhuriyet Anıtı'nın etrafı bariyerlerle tamamen kapatılarak sadece izinli olan grupların çelenk bırakmasına izin verildi. Meydana açılan bütün sokaklarda bariyerlerle kapatılırken turistlerin ve basın mensuplarının meydana giriş çıkışları ise polis denetiminde gerçekleşti. Taksim ve çevresinde görev yapan bazı polisler 1 Mayıs için özel tasarlanmış kırmızı yelek giydiler. Taksim Anıtı'na çelenk bırakmak isteyen sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin, sadece Gümüşsuyu yönünden polis arama noktasından geçip Taksim Meydanı'na girmesine izin verildi. Televizyonlara ait canlı yayın araçlarının ise Gezi Parkı çevresinde beklemelerine izin verildi. Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı temizlik görevlileri, Taksim Meydanı'nda sık sık temizlik çalışması yaptı. Taksim Meydanı'na gelen saat 09.30'da gelen Türk-İş ise 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu'nda saygı duruşunda bulunarak karanfil bıraktı. Grup daha sonra Cumhuriyet Anıtı'na Çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okudu. Türk-İş İstanbul 1'inci Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, "İnşallah önümüzdeki süreçte daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi diyerek Taksim Meydanı'nın Türk-İş olarak emekçileri ve emekçi dostlarına açılmasını talep ediyoruz" dedi.

MEMURUZ AMA ASKERİ MAHKEMEDE YARGILANIYORUZ

Türk-İş'in ardından Sime-Sen, Akisyon-İş, Cihan-Sen, Birleşik Kamu İş üyeleri de Kazancı Yokuşu'nda saygı duruşunda bulunarak karanfil bıraktıktan sonra, Cumhuriyet Anıtı'na da çelenk bıraktılar. Taksim Anıtı'na çelenk bırakan Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN)üyeleri bir açıklama yaptı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her biriminde asker kişilerle birlikte görev yapan 38 bin civarında memur olduğunu, askerlerle birlikte aynı şekilde mesai yapıp tuttukları nöbetlerin ve fazla mesailerin karşılığını alamadıklarını iddia ettiler. Aksiyon-İş Konfederasyon Genel Başkanı Vedat Öztürk ise 1977'de 34 emekçinin katledildiğini hatırlatarak, bir daha bu tarz acıların yaşanmasını istemediklerini söyledi. Soma ve Ermenek'teki maden kazalarına değinen Öztürk, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının gerçek anlamda uygulanmasını, devletin de bunun takipçisi olmasını istediklerini anlattı. Konfederasyon üyeleri, "Hukuk ekmek hürriyet hepsi bize emanet", şeklinde sloganlar attı.

POLİSE FLAMA SOPASIYLA VURDULAR

Sendikaların çelenk bırakmasının ardından öğle saatlerine doğru yaklaşık 50 kişilik eylemci grup polis bariyerlerini yıkarak anıta doğru koşmaya başladılar. Üzerlerine 'Komünist Partisi' yazılı tişörtler giyen ve ellerinde taşıdıkları flamalarla Cumhuriyet Anıtı'na koşmak isteyen eylemci gruba, polis müdahale etmek istedi. Anıtın tam karşısındaki Cengaver Han'da geceyi geçirdikleri anlaşılan ve gece boyunca sandviç ve suyla idare eden eylemcilerden bir bölümü Cumhuriyet Anıtı'na gelmeyi başardı. Çoğu eylemci ise polis tarafından engellendi ve yere yatırılarak plastik kelepçeyle elleri arkadan kelepçelendi. Çok geçmeden çevik kuvvet eylemcilere müdahale etti. Bu arada Cumhuriyet Anıtı'nın önünde toplanan eylemciler, kendilerine müdahale etmek isteyen bir polise ellerindeki flamanın plastik sopasını çıkararak vurmaya başladı. Yere düşen sivil polis, daha sonra ayağa kalkarak geri çekildi. Çevik kuvvet polisinin müdahalesiyle eylemcilerden 34 kişi gözaltına alındı. Yakalanamayan diğer eylemciler ise sokak aralarına kaçarak izlerini kaybettirdi.

Unutulmayan kanlı 1 Mayıs

CHP'Lİ VEKİL OLAY ÇIKARTI

Beşiktaş'ta CHP İlçe binasına aracıyla gitmeye çalışan Mahmut Tanal, önü kesilince polisle tartıştı.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı Yıldız Kavşağı'nda toplanan bir grup, CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi. Grubun önün çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Grup ile göstericiler arasında tartışma yaşandı.

34 kişiye mezar olmuştu

POLİSLE TARTIŞTI

Bir süre sonra CHP Milletvekili Mahmut Tanal, aracı ile birlikte Barbaros Bulvarı'na görüldü. Kapalı yoldan geçmek isteyince önü polis tarafından kesilen Mahmut Tanal, aracından inerek duruma tepki gösterdi. Tanal, milletvekili olduğunu söyleyince, geçişine izin verildi.

CHP'Lİ ADAY YERE DÜŞTÜ

Ancak bu sırada diğer vatandaşlar ve CHP İstanbul Milletvekili Adayı Ali Özcan da polis barikatını geçmek istedi. Çevik kuvvet polisleri Tanal'ın aracının ardından barikatı tekrar kapatınca bir süre arbede yaşandı. Arbede sırasında CHP İstanbul Milletvekili Adayı Ali Özcan da yere düştü. Yaşanan olaylar nedeniyle tekrar araçtan inen Tanal, polisle tartıştı.

Kemal Sunal'ıın sansürlenen 1 Mayıs sahnesi

Valilik yasağın gerekçesini 6 başlık altında açıkladı;

Taksim Bölgesinde yapılacak bir toplantı ve gösterinin kontrol edilememesi halinde;

1- Katılımcılar ve bu alanda bulunan diğer insanların tahliyesinde ciddi zorluklar yaşanır,
2- Can ve mal güvenliği tehlikeye girer,
3- Kamu düzeni ciddi olarak bozulur,
4- Kamu güvenliğinin korunması da imkânsız bir hal alır,
5- Bu alan konumu itibariyle yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun değil,
6- Bölgede araç ve yaya akışı çok yoğun, turizm potansiyeli yüksek ve turistik oteller 24 saat faaliyet gösteriyor.

Kısa süreli gözaltılar yaşandı

Beşiktaş ve Okmeydanı'nda 4'ü liseli 9 kişi gözaltına alındı.

8 ALAN KUTLAMALARA AÇILDI


Valilik Taksim haricinde Avrupa Yakasında dört, Anadolu Yakasında da dört olmak üzere toplam sekiz ayrı alanı 1 Mayıs kutlamaları için vatandaşa açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’da 1 Mayıs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN