Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TIR savcılarına darbe tutuklaması

Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulması soruşturmasında eski Adana savcıları Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Alay Komutanı Özkan Çokay hakkdıan tutuklama kararı çıkardı

Giriş Tarihi: 7.5.2015
TIR savcılarına darbe tutuklaması
Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulması soruşturmasında eski 4 Adana savcısı ve Alay Komutanı hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkardı. Kararın dayanağı ise bu beş ismin hükümete karşı darbe girişiminde bulunmaları ve casusluk faaliyeti yürütmeleri oldu.

DARBE GİRİŞİMİ VE CASUSLUK

Yargı içindeki Paralel yapılanmaya yönelik mücadelede ikinci somut adım, İstanbul'un ardından Adana'dan geldi. MİT'e ait yardım TIR'larının durdurulması ile ilgili olarak dönemin Adana savcıları ve Alay Komutanı hakkındaki soruşturmayı yürüten Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) müfettişleri, olayı "darbe girişimi" ve "casusluk" olarak tanımlayan ön raporlarını Kurul'a bildirdi. Raporda eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski Özel Yetkili Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, eski Özel Yetkili Savcılar Aziz Takçı ve Özman Şişman ile Alay Komutanı Albay Özkan Çokay hakkındaki suçlama şöyle yer aldı: "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek (darbe suçu), devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek (casusluk)." HSYK müfettişleri bu tespitte bulunduktan sonra tedbiren 4 savcı ile albayın tutuklanması için Tarsus 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme savcı yetkisindeki müfettişlerin talebi doğrultusunda şüpheliler hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı verdi.

GÖZALTINA ALINDILAR
Yakalama kararının ardından savcı Özcan Şişman Adana'da, Başsavcı Süleyman Bağrıyanık da Antalya'daki evinde gözaltına alındı. Şişman, sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülürken Bağrıyanık'ın ise bugün Tarsus'a sevk edileceği öğrenildi. Öte yandan Şırnak, Zonguldak, Gaziantep, Mersin ve Antalya'da görevli 5 kişinin yakalanması için de güvenlik güçleri harekete geçti.

YARGITAY'DA YARGILANACAK

MİT'e ait yardım TIR'larıyla silah taşındığı algısını oluşturan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, savcılar Ahmet Karaca, Aziz Takçı ve Özcan Şişman, HSYK tarafından açığa alınmıştı. Bu aşamadan sonra müfettişler nihai raporlarını hazırlayarak HSYK'ya sunacak. Daha sonrasında da Kurul'un vereceği soruşturma kararı iddianame yerine geçerek yargılama safhasına geçilecek. Bu durumda 4 savcının, birinci sınıf hakim statüsünde olduklarından yargılanmaları Yargıtay'da yapılacak. Alay Komutanı Özkan Çokay da savcılarla birlikte Yargıtay'da yargılanacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TIR savcılarına darbe tutuklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN