Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan sorusuna cevap

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü ’in ölümüne ilişkin sorulara cevap verdi.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 13:22 Güncelleme Tarihi: 11.5.2015 15:49
Bülent Arınç'tan Kenan Evren sorusuna cevap
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü önceki gün ölen 12 Eylül darbesinin baş aktörü 'in sorulması üzerine, 'Yaramı deşmeyin yahu' cevabını verdi.

İşte Arınç'ın açıklamasından satır başları:

Kenan Evren'in ölümü sonrası tartışmalara ilişkin değerlendirmeniz nedir?

Neyini değerlendireyim?

12 Eylül'de yasaklıydınız değil mi?

Yaramı deşmeyin yahu.

BİR ARKADAŞIMIZIN KATILIMI GEREKEBİLİR

Arınç, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in cenaze törenine katılıp katılmayacağı sorusu üzerine, "Kenan Evren'in Cumhurbaşkanı sıfatını taşımasından ötürü devlet töreni yapılması mümkün. Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi ailesiyle görüşüp ne zaman, nasıl bir cenaze töreni istediklerini tespit etmiş olmalılar. Bugün Genelkurmay Başkanlığı'nın bir açıklaması olmuş. Genelkurmay'da bir askeri tören yapılacağı, galiba Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek. Devlet töreni yapılacaksa, Genelkurmay'daki tören, Ahmet Hamdi Akseki Camii'ndeki törende hükümeti temsilen bir arkadaşımız bulunacak mı ondan habersizim. Gerekiyorsa, bu durumda hükümetin temsili söz konusuysa herhalde bir arkadaşımızın törene katılımı gerekebilir. Ben yarın Diyarbakır, daha sonra da Batman'da programlarım var. Ankara'da olamayacağım" dedi.

"İLK ÇOCUĞUMUZ 3-5 GÜNLÜKTÜ"

1980 döneminde siyasi yasaklı olduğunun hatırlatılması üzerine Arınç, şunları dedi:


"12 Eylül 1980'de darbe yaparak parlamentoyu kapatan, partileri yasaklı kılan, bazı siyasi parti yöneticilerini yargılatan ve pek çok hadiselerin içinde bulunduğumuz kişi hakkında şahsen söylenecek sözler farklıdır. Hükümetin üyesi olarak, hükümet adına söz söylemem gerekirse şu ana kadar yapılan açıklamaların dışında bir söz söylemem mümkün değil. Ama şahsen bu konuda ne düşünüyorsunuz derseniz, ölüm büyük şeydir. Ben 12 Eylül 1980 darbesi olduğunda Milli Selamet Partisi Manisa İl Başkanıydım. Aramalar yapıldı. İlk çocuğumuz 3-5 günlükken kapımızın önüne asker polis karışık bir ekibin geldiğini, bize siyasi yasaklı olduğumuzu bildiren bir kağıt imzaladığımızı ve yasaklar sebebiyle 7 sene hiçbir siyasi faaliyette bulunmadığımızı, seçme ve seçilme hakkımızın bulunmadığını biliyorum."

"BEN 12 EYLÜL DARBESİNİ ALKIŞLAYANLARDAN DEĞİLİM"

Arınç, "Ben 12 Eylül darbesini alkışlayanlardan değilim. Bu darbeden şahsen de, ülkem adına da zarar gördüğümüzü bilenlerdenim. Siyasi yasaklı oldum. Üçüncüsü gözaltında kaldım. Dördüncüsü 1985 yılında Refah gecesinde yaptığım bir konuşma sebebiyle bizzat yukarıdakilerin verdiği talimatla Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandım, 4 yıl 2 ay hapis cezası aldım. 1 sene 2 ay da Eskişehir'de sürgün cezasına mahkum oldum. Daha sonraları bu darbeyi yapanlar, bu darbe anayasasından mağdur olan milletimizin her ferdi gibi ben de siyasi alanda bunun mücadelesini verdim. Bugün ben kendi şahsım adına ne hissediyorsam, bir takım insanların mürayi olmamasını tercih ederim. Mürayi olmamak, ikiyüzlü olmaktır. O darbe günü alkış tutanları biliyorum. Ülkeye huzur geldi, kardeş kavgası bitti, niye 5-6 bin kişinin hayatının son bulmasına izin verildi dediğinizde, darbe yaptılar ortalık süt liman oldu. Alkış tutanları biliyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bülent Arınç'tan Kenan Evren sorusuna cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN