Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'na şok

Türkiye Başkanı , toplantısında konuşturulmadı, Danıştay'daki tören basına kapatıldı.

Giriş Tarihi: 11.5.2015 17:32 Güncelleme Tarihi: 11.5.2015 17:34
Danıştay'dan Metin Feyzioğlu'na şok
Geçen yılki törende dönemin Başbakanı Recep Tayyip , Türkiye Başkanı 'nun kürsüden yönelttiği eleştirilere sert tepki göstererek toplantıdan ayrılmıştı.

Bu yılki 147. Kuruluş Yıldönümü Tören programından Feyzioğlu'nun konuşması çıkarıldı. Başkanlığı aynı zamanda töreni medyaya kapattı. Sabah Danıştay'a gelen medya kuruluşları içeri alınmazken sadece TRT ve Anadolu Ajansı muhabirleri içeri alındı. Davet edilen Feyzioğlu ise konuşmasına izin verilmediği için Danıştay'a gelmedi.

Danıştay, bu yıl düzenlenen tören programında sadece Danıştay Başkanı Güngör'ün konuşması yer aldı. TBB Başkanı Feyzioğlu'na programda yer verilmedi. Feyzioğlu'na sadece törene katılım için davetiye gönderildi. Törende, sadece Danıştay Başkanı Zerrin Güngör konuşacak. Danıştay mensupları öğleden sonra da Anıtkabir'e gidecekler.

FEYZİOĞLU: KATILMAYACAĞIM

Feyzioğlu Hürriyet'e törene neden katılmadığını ise şöyle değerlendirdi: "Postadan davetiye çıktı. Biz tören için davet aldık ama katılmayacağım. Danıştay kanunla bağlı değil, yargıdaki bu geleneği sürdürebilirdik. Danıştay Başkanlığı geleneği sürdürmek yerine siyasi iktidarın tarafında saf tutmayı tercih ettiği için törene katılmama kararı aldım. Elbette yarım ağız bir davetti. Danıştay'da biz saldırıya uğradıktan sonra Danıştay Başkanı, Danıştay'ın kürsüsünden konuşan kişiye 'edepsizlik terbiyesiz' diyen Başbakan'a bir cümle eleştiri getireceğine bize demediğini bırakmadı. Danıştay Başkanı bu tavrıyla da ne kadar iktidara uyumlu bir başkan olduğunu gösterdi."

Danıştay'da bu yıla kadar geleneksel olarak törenlerde Danıştay Başkanı'nın konuşmasının ardından TBB Başkanları da birer konuşma yapıyordu. Geçen yılki kavganın ardından bu yıl TBB Başkanı'nın konuşması programdan çıkarılarak bu gelenek bozulmuş oldu.
Hükümet ise 1 Eylül'de Yargıtay'da yapılan yine TBB Başkanı'nın da Yargıtay Başkanı'ndan sonra konuştuğu töreni yasa ile kaldırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danıştay'dan Metin Feyzioğlu'na şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN