Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP saldırısına Metiner'den tepki

Adana ve Mersin'deki HDP binalarında meydana gelen patlamalarla ilgili, AK Parti'den ilk tepki Mehmet Metiner'den geldi.

Giriş Tarihi: 18.5.2015 12:42 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 14:27
HDP saldırısına Metiner'den tepki
İşte Metiner'in sabah.com.tr'ye yaptığı o açıklama;

"HDP'ye yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. HDP'nin kendinden farklı düşünen Kürtlere, AK Parti'de siyaset yapan Kürtlere acımasız baskı yapıyor olsa bile kendisinin şiddetle muhattap kılınmasını kınıyorum. Hiçbir şey şiddeti mazur gösteremez. HDP'ye yapılan saldırı demokratik siyasetin kendisine yapılmıştır.

"BU BİR PROVOKASYONDUR"

Bu çok açık bir provakasyondur. Bu provakasyonla HDP'den kaçan Kürt oyların tekrar HDP'ye dönüşü hesaplanmaktadır. Halkın sağduyusu bu oyuna gelmeyecektir. Demirtaş'ın HDP'ye yapılan saldırıyı AK Parti ile ilişkilendirmesi HDP'den AK Parti'ye yönelik olan saldırıyı daha da artıracaktır. Bu açıklamayı şiddete çağrı niteliğinde görüyorum. Bu bir hedef şaşırtmacadır. Demirtaş kendilerine yönelik saldırıların asıl kaynağını biliyor. Nitekim Sayın Bahçeli'ye yönelik sözlerinden de bu anlaşılıyor. Ama buna rağmen AK Parti'yi hedef tahtasına koyması Demirtaş'ın hangi üst aklın emrinde olduğunu da ortaya koyuyor.

"DEMİRTAŞ'I UYARIYORUM..."

Bu vesile ile şunu söylemek isterim;

AK Parti'ye bundan sonra yapılacak her bir saldırıdan Demirtaş'ı doğrudan sorumlu tutarız. Bu şiddetin müsebbibi olarak da Demirtaş'ı görürüz. Bir yanda MHP'li gençlerin partimize saldırısı öbür yanda HDP'lilerin partimize saldırısı yani şiddetin kimden geldiğinin de göstergesi niteliğindedir. Demirtaş'a son kez sesleniyorum; Şiddetin bizati kendisine karşı ise, Kandil'in silahlar üzerinden tehdit ve korkutmaca siyasetine son verilmesi çağrısında bulunsun. Bölgede ve metropollerde AK Parti'ye oy veren Kürtlere yönelik saldırıların son bulması çağrısında bulunsun. Aksi taktirde döktüğü gözyaşlarının timsah gözyaşları olduğuna inanıyoruz.

ŞAMİL TAYYAR'DAN ÇARPICI İDDİA

Öte yandan Şamil Tayyar'da saldırıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, "PKK bir mağduriyet algısı oluşturmak için metropol kentlere bomba süsü verilmiş paketler gönderiyor. Adana ve Mersin saldırılarının ardından PKK çıkabilir" dedi.

AK Parti'li Şamil Tayyar, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'a konuk oldu. Mersin ve Adana'daki HDP seçim bürolarına yönelik bombalı saldırıları değerlendiren Tayyar, "Şu anda PKK sahaya indi, HDP'yle beraber elele kolkola çalışıyorlar. Şu anda seçime giren bir siyasi parti değil, HDP değil; PKK'dır" dedi.

"PKK bir mağduriyet algısı oluşturmak için metropol kentlerde bomba süsü verilmiş paketler gönderiyor. Önümüzdeki dönemde bunların artma ihtimali son derece yüksek" diye konuşan Tayyar, "Eşzamanlı olarak Selahattin Demirtaş HDP binalarına bombalı saldırılar yapılıyor' diye bunu mitinglerinde kullanıyor. Doğu ve Güneydoğu'da hiçbir parti özgürce seçim kampanyası yürütemiyor. Örneğin Van'da seçim koordinasyon merkezi açmak için 30 işyeriyle anlaşma yapıldıktan bir saat sonra işyeri sahipleri anlaşmayı bozdular. Siirt'te seçim otobüslerine özel kafesler yaptılar. Doğu ve Güneydoğu'da AK Parti'nin seçim otobüsleri sürekli taşlanıyor. Artık onlar da alışmışlar ölçülerini almışlar, her akşam seçim otobüslerinin camları değiştiriliyor. Siz Doğu ve Güneydoğu'da AK Parti başta olmak üzere hiçbir siyasi partiye seçim kampanyasını özgürce yürütme imkanı vermeyeceksiniz, ondan sonra kalkacaksınız demokrasi mücadelesi verdiğinizi söyleyeceksiniz. Şu an yaşanan olay daha yeni, araştırılacak ama öncesinde gelen istihbari bilgiler vardı. O bilgiler ışığında ön değerlendirme yapmak gerekirse PKK ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Tayyar, AK Parti'nin Van ve Siirt'te açmak istediği seçim koordinasyon merkezlerinin PKK'nın ölüm tehditleriyle engellendiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP saldırısına Metiner'den tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN