Türkiye'nin en iyi haber sitesi

18'inde vekil olun askerliğe sayalım

"18'in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir" diyen Erdoğan: Parlamentodaki süreci askerliğe sayarsın olur biter, pratik zekâ bunu üretir. Polislere böyle yaptık

Giriş Tarihi: 20.5.2015
18'inde vekil olun askerliğe sayalım
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçilme yaşının 18'e inmesi gerektiğini, Meclis'te geçirilen sürenin askerliğe sayılabileceğini söyledi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 81 ilden gelen gençleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul eden Erdoğan, şu mesajları verdi:

ŞAH DAMARIMIZ KESİLDİ:
Bir milletin kendi gücünün farkına varması, tarihinin farkına varmasıyla gerçek olur. Kendi tarihine yabancılaşanlar rüzgar misali savrulmaktan kurtulamazlar. 1876'da bir Rus generali 'yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım' diyor. Ülkemizde işte yıllarca bunlar yapılmaya çalışıldı. Dilimizden kopartıldık, bin yıllık bir birikimi kenara attık. Şah damarının kesilmesi işte budur. Biz şu anda 1000 yıllık tarihimizi bilmiyoruz, okuyamıyoruz.SEÇİLME YAŞINI DÜŞÜRELİM:
Dünyayı incelettim, baktım ki çok çok gerilerdeyiz. Seçme ve seçilme yaşının 18 olduğu ülkeler var. Bir programda izledim. "Bu parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracağız" dedi bir profesör. Milletvekili aynı zamanda. Böyle bir mantık, anlayış olabilir mi? Sayın Başbakanımıza, "Ahmet bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18'e indirelim" dedim.

ASKERLİĞE SAYARSIN:
Seçme seçilmeyi 18'e indirdiğiniz zaman parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, 'askerlik ne olacak.' Olacak hiçbir şey yok, ona mani bir hal yok ki. Parlamento'daki süreci askerliğe sayarsın olur biter, pratik zekâ bunu üretir. Polislere de böyle yaptık. Bedelliyi parayla yapıyorsun, alternatif çok. Ben gençlerimize inanıyorum. Onun için 18'in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir.

YENİ TÜRKİYE RUHU:
19 Mayıs ruhu, bizim, bu milletin en büyük varlığıdır. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Yeni Türkiye'nin çelik çekirdeğini oluşturan ruh işte budur.

PROVOKASYON UYARISI:
Sizler görmediniz ama 12 Eylül öncesini biz gençler yaşadık. Gezi olaylarında yine gençler üzerinden, onların heyecanı üzerinden kurulan tezgah da aynı. Bir tanesi çıktı dedi ya; sözde artist; "Hala anlamadınız mı. Olay diyor ağaç kesme olayı değil" diyor. Gezi olaylarında gençleri sokağa çağıran yine bunlardır. Olaylar durulduğunda soluğu yurtdışında alan yine bunlar olmuştur.

GENÇLER ÜZERİNDEN OYUN:
Bugün üniversitelerde, seçim meydanlarında, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin olduğunu görüyoruz. İşte Adana, Mersin, bütün bu olayların arkasında hep bu tür anlayışlar, zihniyetler var. Şu anda emniyet teşkilatımız, güvenlik teşkilatlarımız hepsi bunların, istihbari anlayışla arayışlarını yapacak. Bakalım altından ne çıkacak? Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
18'inde vekil olun askerliğe sayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN