Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a 25 Aralık'tan yakalama kararı

Giriş Tarihi: 21.5.2015 16:27 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 19:06
Hamza Tosun'a 25 Aralık'tan yakalama kararı

İstanbul Mali Şube'den sorumlu Emniyet müdür Yardımcısı 25 Aralık soruşturması çerçevesinde tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edildi. Serbest kalan Tosun hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

'un 25 Aralık sürecinde ABd'deki ya yakın bazı kuruluşlarla görüşmeleri tespit edilince savcılık elde edilen bu yeni bulgular üzerine harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar Tosun hakkında yakalama kararı çıkardı. Göz alınan Tosun Başsavcı Vekili Uçar tarafından sorgulandı. Tosun sorgusu ardından darbe terör örgütü üyeliği suçlaması ile Nöbetçi 10.Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.
Hamza Tosun tutuklamaya sevk edildi

Fakat mahkeme serbest bıraktı. Tosun hakkında savcılığım yaptığı itiraz üzerine İstanbul 1. sulh Ceza Hakimliği Tosun hakkında yakalama kararı çıkarttı..

Paralel yapı' soruşturmalarını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten polislerin HTS kayıtlarını yani telefon görüşme ve sinyal kayıtlarının geçmişini incelemişti. Özellikle 17 ve 25 Aralık operasyonlarının yapıldığı tarihlere yoğunlaşıldı.

Yapılan incelemede eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun'un telefon görüşmeleri dikkat çekti. Tosun'un 17 Aralık'ta bazı bakan çocuklarının da gözaltına alındığı günABD'den arandığı belirlendi. ABD'den yapılan aramada Tosun ile 163 saniyelik bir görüşme gerçekleştirildi.

İncelemelerde Tosun'u arayan numaranın Gülen Cemaati'ne bağlı düşünce kuruluşu Rumi Forum'un yöneticisi Sinan Dursun'a ait olduğu tespit edildi.Gülen grubuna bağlı Washington merkezli Rumi Forum Amerika'da daha çok diyalog ve dinlerarası toplantılara yoğunlaşan bir kurum, Türkiye'deki Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Amerika'daki benzeri bir kuruluş olarak biliniyor.

Gözaltı kararı alındı

17 Aralık günü Washington ile yapılan bu görüşmenin içeriğine ilişkin bilgilere henüz ulaşılamadı. Savcılık, bu görüşmenin içeriğini Hamza Tosun'a sormak istedi. Tosun bu amaçla avukatı ile birlikte 18 Mayıs Pazartesi günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na çağrıldı. Ancak Tosun adliyeye gelmemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamza Tosun'a 25 Aralık'tan yakalama kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN