Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ağabeyler' kaçtı panik başladı

28 Şubat döneminin karanlık günlerinde örgüt üyesi diye hapse atılan ve geçtiğimiz günlerde Silivri'den tahliye olan Yakup Köse SABAH'a konuştu: Silivri'de tutuklu paralelciler "Ağabeyler bizi sahipsiz bıraktı" diye gizli tanık olma fırsatı kolluyor

Giriş Tarihi: 30.5.2015
'Ağabeyler' kaçtı panik başladı
Silivri'de tutuklu bulunan paralel örgüt üyeleri arasında büyük kavgaların yaşandığı ve gizli tanık olmak için zaman kolladıkları ortaya çıktı.

KURBAN SEÇİLDİLER

28 Şubat mağduru olarak paralel kumpas sonucu aynı cezaevinde kalan ve geçen gün tahliye olan Yakup Köse, örgüt üyelerinin kendi aralarında sürekli tartıştığını ve büyük bir çözülmenin önümüzdeki günlerde yaşanabileceğini söyledi. Köse, Paralel Yapı'nın üst düzey yönetiminin yurtdışına kaçtığını ve kurban olarak seçtikleri kişilere cezaevinde sahip çıkmadıklarını açıkladı.F TİPİ BLOKLARA NAKİL

28 Şubat döneminde, daha 14 yaşında imam hatip lisesi öğrencisiyken İBDA-C örgütü üyeliği iddiasıyla hapse atılan, 15 yaşında ise idam cezası alan Köse, geçen gün tahliye oldu. Tahliyesinin ardından SABAH'a konuşan Köse, 20 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığı Silivri kampusundaki paralel örgüt üyelerinin tamamının F Tipi bloklara taşındığını ve artık 3 kişilik koğuşlarda kaldıklarını söyledi. Cezaevinden bir an önce çıkmak isteyen örgüt üyelerinin, kendi aralarında sürekli tartıştıklarını ifade etti. Silivri'deki paralel örgüt üyelerinin işledikleri suçun ve karşılığında alacakları cezanın farkında olduklarını söyleyen Köse, "Bu durum psikolojilerini bozdu. Çoğu bu suç karşılığında müebbet hapisle karşı karşıya. O yüzden itirafçı ya da gizli tanık olmak istiyor. Paralel örgütün büyük ağabeyleri dışarıdayken kendilerinin içeride olması ve sahipsiz bırakılmalarını hazmedemiyorlar. Zaman ilerledikçe dirençleri düşüyor" dedi. 25 Nisan'da kamikaze hakimler aracılığı ile tahliye hırsızlığı yapılmaya çalışıldığını hatırlatan Köse, "Bu kamikaze saldırısını yapan hakim Metin Özçelik, 28 Şubat sürecinde Müslüman tutsaklara idam cezası veren hakimdir. Şimdi girdi içeri oraya 'medrese- i yusufiyye' yaptı. Böyle bir şey olabilir mi? Aynı zamanda 17-25 Aralık operasyonlarını yöneten Celal Kara, Müslüman tutsaklara idam cezası istemiş, Metin Özçelik de o idam cezasını vermişti" diye konuştu. 25 Nisan'da cezaevindeki paralel örgüt üyelerinin cezaevinden çıkacaklarına inandırıldıklarını ifade eden Köse, cezaevinde o tarihlerde büyük bir hazırlık olduğunu ve ailelerin de cezaevi girişinde beklediğini söyledi. Cezaevinin en istikrarlı ziyaretçisinin Hakan Şükür olduğunu da kaydeden Köse, Şükür'ün haftada en az iki kere paralel örgüt üyeleri ile görüştüğünü söyledi.

14 YAŞINDA HAPSE ATTILAR
Kamuoyu, Yakup Köse'yi 28 Şubat döneminde tanıdı. 14 yaşında, imam hatip lisesinde ortaokul öğrencisiyken, 1996'da katıldığı bir eylemden sonra tutuklanarak cezaevine konuldu. İBDA-C üyesi olduğu iddiasıyla 18 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 10 yıl hapis yattıktan sonra tahliye oldu. Ancak cezaevindeyken yapılan "Noel Baba" operasyonu sırasında, görevlilere direndiği iddiasıyla yeniden yargılandı. Aldığı 7 yıl hapis cezası geçen yıl aralık ayında Yargıtay'ca onandı. Onama kararından sonra Köse yeniden cezaevine kondu. Ancak Köse geçtiğimiz günlerde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ağabeyler' kaçtı panik başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN