Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KADEM'e çirkin saldırı

Kadına şiddet konusunda çalışmaları ile adını duyuran KADEM, Özgecan Aslan'ın duruşmasının yapıldığı Tarsus Adliyesi'nde bazı STK üyelerinin saldırısına uğradı. Saldırı sert şekilde kınandı.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 12:24 Güncelleme Tarihi: 12.6.2015 15:47
KADEM'e çirkin saldırı
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Özgecan Aslan'ın ailesine destek vermek ve duruşmayı takip etmek için Tarsus Adliyesi'ne giderek bir basın açıklaması yapmak istedi.

Duruşma salonu önünde bulunan bazı Sivil Toplum Kuruluşları tarafından basın açıklaması engellendi ve KADEM Başkanı ve dernek üyeleri şiddete maruz kaldı.Şiddete ve ablukaya rağmen KADEM üyeleri Tarsus adliyesini terketmedi. Polisin saldırıya çok geç müdahale ettiği öğrenildi. Kadına yönelik şiddet konusunda yaptığı önemli çalışmaları ile adını duyuran bir derneğin yöneticilerinin böyle bir şiddete maruz kalması sosyal medyada tepkiyle karşılandı."Bizim alandan çıkmamızı istediler"

Olayı kınadıklarını belirten KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Yılmaz, "Bizim alandan dışarıya çıkmamızı istediler. Ben şimdi bu meydana gelen tüm kadın derneklerine soruyorum; 'Bu mudur sizin kadına yönelik şiddetle mücadele anlayışınız? Bu mudur sizin demokratik hakları kullanmaya karşı göstereceğiniz demokratik tavır?" diyrek tepkisini dile getirdi.

"Bu mudur sizin kadına yönelik hassasiyetiniz"

Basın açıklamasında saldıranlara hitaben konuşmasına devam eden Sare Yılmaz, şu ifadelerle tepkisini sürdürdü; "Bu mudur sizin kadına yönelik, Özgecan'ın masum davasını takip edeceğiz diye İzmir'den Ankara'dan otobüslerle buraya gelip hemcinslerinizi dışarı çıkarmak istemek? Bu mudur adalet? Bu mudur demokratik tavır? Neden bahsediyor bu kadın dernekleri, neresi demokratik tavırdır? Benim savunduğum fikri, derneğimin amacını beğenmiyor olabilirsin, ben seninkini beğenmiyor olabilirim ama ben sana 'buradan dışarı çık' deme haddini kendimde görmem. Çünkü ben demokrasiye inanmış bir insanım. Demokrasiye inanan bir derneğin başkanıyım. Demokrasi diye üzerimize gelirken demokratik hakların ne olduğunu bilmeyen birden fazla kadın derneği var burada. Kadına yönelik şiddetle mücadele eğer tüm kadın dernekleriyle ortak yapılacaksa bu tavrı kınıyorum. Bu tavrı kendilerine iade ediyorum."

"Özgecan'ın masum davasından vazgeçmeyeceğiz"

Kendisinin bir kadın olarak onlara 'git' demeyeceğini belirten Yılmaz, "Sonuna kadar hakkınızı savunun, sonuna kadar da üzerimize gelebilirsiniz. 20 tane KADEM'in üyesi burada Türkiye'nin geri kalan sivil toplumu burada, biz azınlık da olsak ne hakkımızdan ne de Özgecan'ın masum davasından vazgeçmeyeceğiz" dedi.

"Özgecan'ın ailesi sadece KADEM'i kabul etti"

Yılmaz şöyle konuştu: "Şunu da belirtmek istiyorum, davaya gelmeyen Özgecan'ın annesi ve babası sadece evlerinde KADEM'i kabul ettiler. Şimdi onları ziyaret edeceğiz."

"AK PARTİ ALEYHİNE SLOGAN ATARAK SALDIRDILAR"

Saldırı hakkında Sabah.com.tr'ye açıklamalarda bulunan KADEM Basın Danışmanı Tuğba Sel, "Saldıran grup, AK Parti aleyhine sloganlar atarak bize doğru geldi. Çevrede bulunan polislerin bizi koruma kalkanına almasıyla büyük bir fiziksel saldırıdan korunabildik" dedi.

Hiçbir siyasi kurumla bağlarının olmadığı belirten Tuğba Sel, "Sanki bir parti adına orada bulunuyormuşçasına bize saldırdılar ama biz buradan kaçmadık. Dernek Başkanımız Özgecan'ın ailesiyle görüşmek için evlerine gitti. Öğleden sonra tekrar burada basın açıklaması yapacağız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KADEM'e çirkin saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN