Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Özgecan Aslan davası" başladı

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin 3 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Davaya müdahil olmak için yaklaşık 1000 avukat Mersin Barosu'na başvurdu. Duruşmada bir ilk de yaşanıyor... Güvenlik gerekçesiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, adliyede bugün sadece Özgecan Aslan davasının görülmesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 12.6.2015 07:13 Güncelleme Tarihi: 12.6.2015 12:37
Özgecan Aslan davası başladı
SANIKLARIN İFADELERİ:

- Ahmet Suphi Altındöken kısık sesle konuşuyor. Maktül bindi, yorgundum, ben Mersin'e gitmeyecektim, 100TL istedim, patrona yalan söyleyip 30 TL'sini verecektim

- O yüzden kimse görmesin diye şehre girmeyip otobana girdim, itiraz edince ilerde u dönüşünden dönecektim, ama maktül çantasından bir şey çıkardı, "Bayan niye böyle yapıyorsun" deyip arabayı durdurup arkaya yanına gittim, ben sinirli biriyim, herkes bilir, kapıyı açmama rağmen inmedi, yüzümü cırmalamaya başladı, ben de sinirlenip dövmeye başladım.

- Kafası demire çarptı, bayılınca panikledim, hastaneye beraber götürmek için diğer sanık Fatih'i çağırdım. Geldi, dur kardaş önce konuşalım. dedi, ıssız bir yere gittik, fatih maktüle bir baktı, sonra arkadaşı Osman'ı arayıp benzin istedi, buluşmak üzere ayrıldık, ben eve gittim.

- Babamı aradım, benim eve geçtik, elimi yüzümü temizledim, fatih geldi, koltukların kanlı başlıklarını topladık.

- Bunu ilk kez burada söylüyorum: bir baktım fatih arabadan kemerini düzelterek iniyordu (ağlıyor numarası yapıyor)

- Hadi gidiyoruz dedik, babam nereye dedi, fatih pikniğe gidiyoruz mangal yakarız diye espri yaptı. Ben paniktim, Fatih soğukkanlıydı.

- Fatih bana yüzümü maktülün cırmalayıp cırmalamadığını sordu, evet deyince "Kimliğini bırakmışsın sen, elini kes" dedi, kestim ellerini.

- Önce çuvala koyup gömecektik, sonra Fatih babamdan mazot istedi. Bıçakları temizledi. Bana "kız güzelmiş" dedi, sen bir şey mi yaptın dedim.

- Sus sesini çıkarma yoksa seni ihbar ederim dedi. Ayrı arabalarla yola çıktık, geminin orada onu bekledim, fatih aradı üniversitenin oraya çağırdı. Buluştuk, ben onun aracını takip ettim, bir sürü köyden geçtik, bir yerde durduk, cesedi indirdim, bana benzini getir dedi, ben öyle bir niyetim olmadığı için benzin şişesini kasten düşürdüm, yakmayalım dedim, o ısrar etti.Başka duruşma yapılmayacak

Bu arada, saat 09.00'da başlayan duruşma öncesi geniş güvenlik önlemler alındı ve Tarsus Adliyesi'nde başka bir duruşma olmayacak.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, davada yer almak isteyen 660 avukatın yetki belgesi için baroya başvurduğunu, cuma günü gelecek avukatlarla sayının bin olacağını söyledi.

Tüm avukatların salona girmesinin mümkün olmadığını ancak hepsinin adliyede olacağını aktaran Antmen, "Mersin Barosu avukatlarının yanı sıra Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu çeşitli barolar ve barolara ait kadın hakları komisyonları, diğer kadın hakları dernekleriyle bu davaya katılacaklar. Gaziantep Barosu'nun da tüm avukatlarıyla katılmak istediklerini biliyoruz" diye konuştu.

KADIN CİNAYETLERİ PROTESTO EDİLDİ

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili görülen dava öncesi Tarsus Adliyesi önüne gelen gruplar, kadın cinayetlerini protesto etti.

Sabah erken saatlerde adliye önüne gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, güvenlik noktasındaki kontrollerin ardından adliye bahçesine alındı. Gruplar, ellerindeki pankart, döviz ve Özgecan'ın fotoğraflarıyla sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, Özgecan'ın öldürülmesiyle kadın cinayetlerine ve tacize karşı duyulan öfkenin, "kadın isyanına" dönüştüğünü söyledi.

Kadınların destek olmak için Tarsus'ta toplandığını belirten Yücel, şöyle konuştu:

"Özgecan'ın katli, ilk kadın cinayeti değildir, maalesef son da olmadı. Özgecan'dan sonra onlarca kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleriyle sarsıldık. Kadınları şiddetten koruyan yasa uygulanmadığı gibi kadın-erkek eşitsizliği iktidar tarafından derinleştirilerek sonuçları yine kadın katliamları oluyor. Erkek yargı 'iyi hal indirimi' uygulayarak şiddet uygulayan erkekleri ödüllendirirken kadınları adeta cezalandırıyor. Özgecan'ın katillerinin işledikleri cinayete bir gerekçe bulmalarına izin vermeyeceğiz. Bu davada da bundan sonra da 'haksız, tahrik indirimi'nin de 'iyi hal indirimi'nin de karşısında olacağız."

Adliye bahçesini dolduran grupların, protestosu sürüyor.


ÖZGECAN'IN KATİLİNİN ŞOKE EDEN FOTOĞRAFLARI-TIKLAYIN

ÖZGECAN'IN TABUTUNU KADINLAR TAŞIDI

ÖZGECAN ASLAN YAKILARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ - TIKLAYIN

ÜNLÜLERDEN TWİTTER'DAN ÖZGECAN TEPKİSİ! - TIKLAYIN

ÖFKELİ KALABALIK CİNAYET ZANLILARINI LİNÇ ETMEK İSTEDİ - TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Özgecan Aslan davası" başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN