Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP en az 4 yıllık hükümet istiyor

Giriş Tarihi: 12.8.2015
CHP en az 4 yıllık hükümet istiyor

CHP'de, Davutoğlu'nun "süresi sınırlı reform hükümeti" önerisi değerlendiriliyor. Kulislere göre AK Parti'nin sınırlı süreden kastı 1 yıl. CHP ise Kılıçdaroğlu'na en az 4 yıllık hükümet için yetki verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP sözcüsü Haluk Koç'un da katıldığı 4 saat 20 dakikalık zirvenin ardından gözler iki parti yetkili kurullarından çıkacak karara çevrilirken CHP'den "4 yıllık ve 5 başlıklı koalisyon hükümeti" vurgusu geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından parti içinde istişare trafiği başlattı. Dün partisinin yetkili organı MYK'da AK Parti ile olası koalisyonu değerlendiren Kılıçdaroğlu, bugün de milletvekillerini parti genel merkezinde kapalı grup toplantısında bilgilendirecek.

'Herkes elini taşın altına koymalı'

Kılıçdaroğlu kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede, "Türkiye'deki sorunları çözecek, geniş tabanlı, yüksek profilli uzun süreli bir restorasyon hükümeti" önerisine karşılık Davutoğlu'nun, "Süresi sınırlı, belli reformları yaptıktan sonra seçime gidecek bir koalisyon hükümeti" önerisi getirdiğini söyledi. Davutoğlu'nun söz konusu hükümet formülü için herhangi bir süre telaffuz etmediği belirtilirken kulislerde bu önerinin, "1 yıl süreli bir reform hükümeti" anlamı taşıdığı belirtiliyor. İki liderin ortaya koydukları koalisyon formüllerinin parti yetkili kurullarında değerlendirmeleri ve son kararı vermeleri için üçüncü tur görüşmeye ihtiyaç duydukları da kaydediliyor.


CHP'NİN 5 MADDELİK ŞARTI

Davutoğlu'nun önerisini değerlendirmeye alan CHP MYK, koalisyon hükümetinin 4 yıllığına kurulması gerektiğinde karar kıldı. CHP MYK Kılıçdaroğlu'na da tam yetki verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, toplantı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, partisinin 5 başlıktaki şartlarını şöyle dile getirdi:
Dış politika: Bölgede oluşan yeni tehditlere karşı çıkarlarımızı korumak, 'yurtta barış, dünyada barış' ekseni doğrultusunda hareket etmek zorundayız.
Ekonomi: Orta gelir ve orta teknoloji tuzağından kurtulmak; gençlerimize daha fazla iş olanağı sağlamak, bozulan gelir dağılımını düzeltmek için yapısal reformları hayata geçirmeliyiz.
Yeni Anayasa: Büyük hedeflerimize ancak özgürlükçü, parlamenter sistemi güçlendiren, güçler ayrılığı ilkesini ve hukukun üstünlüğünü egemen kılan bir anayasa ve birinci sınıf bir demokrasiyle ulaşabiliriz.
Eğitim: Okullarla, inançlarla uğraşan değil, eğitim sistemini bir bütün olarak ele alan, bilimselliğe odaklı anlayış gereklidir.
Toplumsal Barış: Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı ekseninde bölünen toplumu yeniden kaynaştırmak için atılması gereken adımlar var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP en az 4 yıllık hükümet istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN