İşte böyle kaçtılar

Haklarında tutuklama kararı alınmadan 14 saat önce, karardan haberdar olup kaçan 17 Aralık darbe girişimini yapan eski savcılar ve 'nın, sabaha karşı Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtikleri saptandı. Türkiye'nin ise Ermenistan ile 'suçluların iadesi anlaşması' yok. Paralel Yapı'dan yardım aldığı düşünülen ikilinin aynı renkte giyinmesi ise 'örgütlü kaçış'ın kanıtı

İşte böyle kaçtılar
HAKLARINDA TUTUKLAMA KARARI VE YURTDIŞI YASAĞI YOKKEN KILIK DEĞİŞTİREREK GİTTİLER

Hükümete yönelik 17-25 Aralık darbe girişiminin mimarı eski savcılar ve , tutuklanacaklarını haber alınca Sarp Sınır Kapısı'ndan geçerek Gürcistan üzerinden Ermenistan'a kaçtı. Eski savcıların kaçış anı güvenlik kameralarına takılırken, tanınmamak için başına şapka takıp, bıyıklarını kesen Öz'ün yanında eşinin de olduğu görüldü. Öz ve Kara'nın yakalama kararından yaklaşık 14 saat önce sınırdan çıkış yaptığı belirlendi.

Cem Küçük'ten çarpıcı açıklamalar

ÖZ, 03.46'DA ÇIKIŞ YAPTI
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' , 'Cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçundan tutuklanmaları istemiyle yakalama kararı çıkarttı. Ancak Zekeriya Öz ve Celal Kara, yakalama kararı çıkartılmadan önce pazartesi sabaha karşı Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak kaçtı. Zekeriya Öz'ün saat 03.46'da, Celal Kara'nın ise saat 04.19'da sınırdan çıkış yaptığı tespit edildi.

SINIR POLİSLERİNE DE İNCELEME

Artvin Valisi Kemal Cirit, olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldığını belirterek, eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçtiklerini bildirdi. Cirit, eski savcıların haklarında herhangi bir yakalama kararı verilmemişken ve yurtdışı çıkış yasağı yokken çıktıklarını belirterek, "Sarp Sınır Kapısı, ülkemizde karayolu anlamında en yoğun kullanılan kapıdır. Sezonunda günlük 25-30 bin civarında geçişler olur. Söz konusu kişilerin Gürcistan üzerinden Ermenistan'a çıkış yaptıkları tespit edilmiştir" dedi.
2 eski savcının kaçışıyla ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. Üzerinde mavi renk tişört olan Zekeriya Öz'ün tanınmamak için bıyıklarını kestiği, şapka taktığı ve yanında eşinin de olduğu kamera görüntülerine de yansıdı. Celal Kara'nın ise Öz'den yaklaşık yarım saat sonra geçiş yaptığı tespit edildi. Öz ve Kara sınır kapısında bulunan kamera ve mobese görüntülerine yansırken, polis bu görüntüleri incelemeye aldı. Karadeniz sahil yolundaki kameraların incelenmesi de sürüyor. İki savcının sınır kapısından çıkış yaptığı saatlerde görev yapan polislerin Paralel Yapı ile bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor.


ERMENİSTAN'LA ANLAŞMA YOK

Batum'da bir süre kaldıktan sonra Tiflis üzerinden Ermenistan'a geçtikleri belirlenen Öz ve Kara'nın, suçluların iadesine ilişkin Türkiye ile arasında anlaşma bulunmadığı için Ermenistan'ı seçtikleri tahmin ediliyor. Ermenistan'da bulunan ikilinin yeşil pasaportları olduğu için vize problemleri yok. Eski savcıların bu ülkeden herhangi bir Avrupa ülkesine de gidebileceği değerlendiriliyor.

Firari savcıların aynı tip ve renk kıyafet giyip şapka takmasının bir nedeni de teknik takibe karşı cep telefonu kullanmayan firari savcıların, gidecekleri ülkede önceden temas kurdukları kişilerle daha rahat buluşmak istemesi.


SON TWEETLERİ

Twitter'daki hesabında 17-25 Aralık darbe girişimlerinden sonra sürekli olarak hükümeti hedef alan paylaşımlar yapan Zekeriya Öz'ün, 6 Mayıs 2015 günü "Kendi gelip teslim olan bir hâkimin kaçacağını varsayarak tutuklayanların hukuki gerekçesini hangi kanuna dayandırdığını merak ediyorum" yazdığı görüldü. Öz son olarak da "Terörle mücadele etmiş hâkim, savcı, polis tutuklatanlar şehitlerden akan kandan gözyaşından sorumlusunuz. Milletin kanından siyaseti bırakın" ve "Ortalık kan gölüne dönmüş, vatan sevgisinden yoksunlar dersane, kreş basmayı görev biliyorlar" yazdı.
Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in kaçmasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da, "Yargı yetkisini milletten değil başka mahfillerden alanlar, hukuktan böyle kaçarlar. Allah'tan bunlar Türkiye'den kaçarken yasa istemiyorlar" dedi.

PARALEL YARDIM ALDILAR ŞÜPHESİ
Firar eden Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın sınır kapısından çıkış yaparken Paralel Yapı ile bağlantılı kişilerden yardım aldığı, sonrasında yine Gürcistan'da kendilerini bekleyen başka bir ekibin de yardım ettiği öne sürüldü. 2 savcının Gürcistan'daki Türk Konsolosluğu'ndan da yardım alıp almadıkları araştırılıyor. Karayoluyla Gürcistan üzerinden Ermenistan'a gittiği belirtilen 2 savcının kafa karıştırmak için Ermenistan'a geçtiği, oradan tekrar Gürcistan'a dönüp, Tiflis üzerinden üçüncü bir ülkeye gittiği iddia edildi. Bu ülkenin Ukrayna olduğu da iddialar arasında.

SIZINTININ KAYNAĞI HSYK'DAKİ PARALEL YAPI
Yurtdışına kaçan Zekeriya Öz ve Celal Kara'yla adresinde bulunamayan savcı Mehmet Yüzgeç'in, HSYK'nın verdiği soruşturma iznini, soruşturmayı yapacak olan savcılıktan önce nasıl öğrendiği araştırılıyor. Sızıntının kaynağının HSYK'dan olması ise yüksek ihtimal görülüyor. HSYK, soruşturma iznini geçen cuma vermişti. Yakalama kararı oy birliği ile alındı ve yakalama müzekkeresi terörle mücadele şube müdürlüklerine ivedilikle gönderildi. Ancak bu karardan haberdar olan HSYK içinde yuvalanmış Paralel köstebekler, 3 savcıyı durumdan haberdar etti. HSYK'nın ön soruşturması Bakırköy'e ulaştığı gün, 3 savcı çoktan sırra kadem basmıştı. İfadeye çağırmak için savcıların adreslerine giden polis, 3 şüpheliyi de bulamadı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili sızıntının yüksek ihtimalle HSYK'dan olduğunu söyledi. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önceki gün Öz, Kara ve Yüzgeç hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkarılmıştı.

'AYNI RENK GİYDİLER'
Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Sarp Sınır Kapısı'ndan çıkışına ilişkin soruları yanıtlayan Vali Kemal Cirit şunları söyledi: "Sarp Sınır Kapısı'na gelirken herhangi bir havayolu kullanmadılar, karayolu ile Artvin'e gelmişler ve oradan da yaya olarak çıkış yapılmış. Yurtdışına çıkarken rahat kıyafetleri tercih ettiler. Hatta aynı renkleri, aynı valiz boyutlarını, hatta benzer şapkaları tercih etmişler. Yarım saat arayla çıkış yaptılar. Ayrı araçlarla ya da birlikte geldiklerine dair bilgi yok."

ONLAR DA ÖZ VE KARA GİBİ YURTDIŞINA KAÇMIŞTI
Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçması, "Fetullahçı Terör Örgütü" olarak iddianamelere yansıyan Paralel Devlet Yapılanması'yla ilgili haklarında tutuklama kararı olan ancak yurtdışına kaçan başka şüphelilerin durumunu gündeme getirdi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün bir numaralı ismi ve hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Gülen, 1999'da Amerika'ya kaçtı, bir daha geri dönmedi. Örgütünü Pensilvanya'dan yönetiyor. Emniyet fezlekesinde şüpheli olarak yer verilen eski polis Emre Uslu da tutuklanacağını anlayınca Amerika'ya kaçtı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davanın 13 sanığından, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Emniyet Amiri Serhat Demir ve dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci de yurtdışına kaçtı ve halen firari durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte böyle kaçtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN