Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaynak Holding'in eski Genel Müdürü yurtdışına kaçtı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün en büyük para kaynaklarından olan ve bugün 20 adresine birden baskın yapılan Kaynak Holding'in yıllık cirosu 1,5 milyar lira. Birçok alanda faaliyet gösteren ve FETÖ'nün para trafiğini kontrol eden Kaynak Holding'in Genel Müdürü Mustafa Özcan, geçtiğimiz yıl Brüksel'e kaçmıştı.

Giriş Tarihi: 8.9.2015 15:50 Güncelleme Tarihi: 8.9.2015 16:02
Kaynak Holding'in eski Genel Müdürü yurtdışına kaçtı
FETÖ'nün en büyük para kaynaklarından olan Kaynak Holding, Türkiye'de çok da bilinmeyen ancak hakkında türlü türlü rivayetler dolaşan bir grup. Yaptığı faaliyetler yanında cemaatin himmet paralarının da transfer edilmesinde önemli bir üs konumunda bulunan holding 16 farklı sektörde faaliyet gösteren 30 şirkete ve 8 bin 300 civarında çalışana sahip. Ağırlıklı olarak eğitim ve kültür alanındaki faaliyetleri ile bilinse de görünmeyen yüzünde FETÖ'nün kirli kasası gibi çalışıyor.

HER ALANDA ÖRGÜTLENDİ

FETÖ'nün sahip olduğu dershanelerde alınması zorunlu olan yayınları Güvender aracılığıyla basan holding, aynı zamanda lisansı iptal edilen Sürat Kargo'nun da sahibi. İstanbul Bulgurlu'daki 'yönetim' ve Mahmutbey'deki 'merkezi birim' binalarında faaliyet gösteren Kaynak Holding'in PAL isimli eğitici öğretici oyuncak yapan bir markası, Zambak adlı dağıtım şirketi, yemek hizmeti veren Bereket Catering, hac faaliyetleri düzenleyen Nüans Turizm, kitap ve kırtasiye satışı yapan NT Mağazacılık, Sızıntı dergisi ve grubun diğer 15 farklı dergisini basmak için Çağlayan isimli bir matbaası bulunuyor.

YILLIK CİRO 1,5 MİLYAR LİRA

1979 yılında kurulan Kaynak Holding'in yıllık cirosunun 1,5 milyar lira olduğu söyleniyor. Fetullah Gülen'in kitaplarını da basan Kaynak Holding'ın örgüt liderine telif adı altında buradan düzenli olarak para aktardığı iddia ediliyor.

MAL VARLIKLARINI KAÇIRDI

Paralel Yapı'nın üssü konumundaki Kaynak Holding, yapılan incelemelerde, ortaklık yapısını açıklayamadığı için yönetimi fona geçen Bank Asya operasyonunda da kilit rol oynamıştı. 70. madde kapsamına alınan Bank Asya'nın ortaklık yapısı ve kullandırılan şaibeli kredilere ilişkin incelemelerin ayrıntıları Pensilvanya'ya raporlanmasının ardından paralel yapının ağabeyleri mal varlıklarını hızlı bir şekilde dışarı kaçırmaları talimatı vermişler ve bunun ilk adımını da Kaynak Holding atmıştı. Hollanda'da apar topar bir şirket kurularak yönetim tayin edilmiş ve bu girişimlerin tamamı BDDK'dan gizlenmişti.

SAHİBİ BRÜKSEL'E KAÇMIŞTI

Gülen'le "CIA uyarılarını paylaştığı" tapeleri internete düşen cemaatin ikinci adamı Mustafa Özcan, Maliye Bakanlığa Vergi Denetim Kurulu ve Mali Polis tarafından yapılan baskını haber alarak 20 Mart 2014'te Brüksel'e kaçmıştı. Halen yurtdışında olan Öztürk'ün ABD'li yetkililer tarafından ülkeye 5 yıl boyunca giriş-çıkışı yasaklandığı için Brüksel'i tercih ettiği söyleniyor.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaynak Holding'in eski Genel Müdürü yurtdışına kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN