Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş: Sırtımızı PKK'ya dayamadık

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin sırtını PKK'ya dayamadığını öne sürdü.

Giriş Tarihi: 19.10.2015 07:26 Güncelleme Tarihi: 19.10.2015 07:30
Demirtaş: Sırtımızı PKK'ya dayamadık
Partisine mensup onlarca belediye başkanı, belediye başkanı yardımcısı, meclis üyesi ve parti üyesinin PKK ile olan bağlantıları yapılan operasyonlarda tespit edilmiş ve pek çoğu görevden uzaklaştırılmışken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin diğer eş başkanı Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı YPG, YPJ ve PYD'ye yaslıyoruz" sözlerini gündeme getirerek, "Eş başkanımızın sırtımızı PKK'ya dayıyoruz diye bir söylemi varsa istifa ederiz" dedi..

"İSTİFAYA HAZIRIZ!"

BBC Türkçe'ye konuşan Demirtaş, Figen Yüksekdağ'ın çok tartışılan açıklamasıyla ilgili, "Öncelikle şunu belirtelim. Eş genel başkanımızın "Sırtımızı PKK'ya dayıyoruz" diye bir cümlesi varsa, ikimiz de istifa etmeye hazırız. Eş başkanımız "Sırtımızı, YPG'ye ve orada direnen güçlere dayıyoruz" dediğini öne sürerek PKK'nın bir uzantısı olan YPG üzerinden algı oyunu yapan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü;

''Kime karşı? IŞİD saldırılarına karşı. Biz IŞİD'in değil, oradaki YPG'nin ve diğer güçlerin yanındayız. "Biz sırtımızı PKK'ya dayıyoruz" diye bir cümle asla yoktur. Biz sırtımızı ne silaha, ne de PKK'ya dayıyoruz, ama Suriye'deki, özellikle Suriye'nin kuzeyindeki savaşta, biz YPG'den yanayız, PYD'den yanayız ve bunu söylemekten de hiç imtina etmedik. PYD bir halk hareketidir bizim için. O nedenle oradaki savaşta biz onlardan yanayız tutumunu ortaya koyduk. Yoksa eş başkanımız "Biz sırtımızı PKK'ya dayıyoruz" diye bir açıklama asla yapmadı. Bunun düzeltilmesi lazım"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş: Sırtımızı PKK'ya dayamadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN