’nin ü

Giriş Tarihi: 20.10.2015 19:10
HDP’nin sandık terörü

Sırtını PKK'ya yaslayan , 1 Kasım seçimlerinde de lerine devam ediyor. HDP'nin belirlediği ler örgütü PKK tarafından tehdit edilip, oylarını HDP'ye vermeleri için baskı yapılıyor.

7 Haziran seçimlerinde örgütü PKK'nın leri ile Doğu ve Güneydoğuda vatandaşlara zorla 'ye oy verdirilmişti. HDP merdiven altında mühür bastığı binlerce mükerrer oyla 7 Haziran'da barajı geçti. 7 Haziran'dan sonra çözüm sürecini bitiren PKK ve HDP, Doğu ve Güneydoğuyu savaş alanına çevirdi. 1 Kasım seimleri öncesinde tehditlerine devam eden HDP'nin belirlediği leri dağdan şehre inen PKK'lı teröristler tehdit edip, ikna etmeye çalışıyor. HDP'nin hazırladığı listeleri Milat Gazetesi yayınladı.


İKNA KOMİSYONU DEVREDE

1 Kasım seçimleri öncesi, bölgede oy kaybetmeye başlayan HDP, baskılarla oy toplamaya başladı. Van'ın Tuşpa ilçesinde HDP'ye oy vermeyen aileler tehdit edildi. HDP'nin kurduğu ikna heyetlerinin belirlediği aileleri, dağdan gelen PKK'lı teröristler tehdit etti. Oluşturulan listelerde ailelerin oy vermedikleri, mualif oldukları ikna edilmesi gerektiği belirtiliyor. İkna komisyonun aileleri ziyaret edip ölümle tehdit ettikleri belirtildi. HDP sempatizanı olan bir ailenin ise şehir dışında olduğu, getirilmesi gerektiği talimatı yer aldı.

KÜRTLER HDP'YE OY VERDİĞİNE PİŞMAN

SEÇMEN LİSTELERİ PKK'LILARIN EVİNDEN ÇIKTI

Terör örgütü PKK'ya yönelik İstanbul merkezli olarak 5 ilde düzenlenen terör operasyonunun detayları netleşti. 52 şüpheliden 15'inin tutuklandığı operasyonlar kapsamında örgütün hücre evlerine yaptığı baskında ele geçirilen dijital veriler içinde İstanbul'un tüm bölgelerine ait seçmen kütük bilgilerinin yer aldığı ortaya çıktı. HDP Beyoğlu İlçe Merkezi'nin arkasındaki sokakta yer alan KCK karargahındaki belgelere göre örgütün, İstanbul seçmen kütük listesini bölge bölge ele geçirdiği ve listenin üzerinde çalıştığı tespit edildi. Aynı belgelerde örgüte finans sağlamak için haraca bağlanan Kürt kökenli esnaf ve işadamlarının listesi de yer aldı.


TEHDİT MEKTUPLARI

7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, PKK bölge halkının oylarını tehdit mektuplarıyla yönlendirmeye çalışmıştı. Muhtarlara ve halka, HPG imzasıyla gönderilen mektuplarla, "Bu köyden AK Parti'ye oy çıkmasın" diye tehdit ediliyor. Terör mektuplarında, terörün kanlı yüzünü gösteren ifadeler yer alıyordu. Ölüm tehdidi mektuplarında, "Eğer sizin ailede tek bir oy AKP veya başka bir partiye giderse o zaman hesabımızın büyük olacağını bilmeniz gerekir" deniliyordu.

HDP'NİN 'DAEŞ' YALANINI POLİS ORTAYA ÇIKARDI

SANDIKLAR TAŞINMADI

Haziran seçimlerinden sonra terör olaylarındaki artış üzerine Şırnak, Hakkâri, Bitlis, Batman ve Diyarbakır'ın da aralarında yer aldığı bazı illerde ilçe seçim kurulları, 1 Kasım'daki seçimde kimi mahalle ve yerleşim birimlerinde kurulmamasını kararlaştırmıştı. Olayların yoğunlaştığı Silvan ve Cizre gibi ilçelerde bazı mahallelerdeki sandıkların, ilçe merkezindeki sandıklarla birleştirilmesine hükmedilmişti. Kimi il seçim kurulları konuyla ilgili YSK'dan görüş isterken, bazı valilikler veya kaymakamlıklar da "vatandaşların oylarını daha güvenli noktalarda kullanmaları için sandıkların taşınması" talebiyle YSK'ya başvurmuştu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandıkların, 1 Kasım'daki seçimde güvenlik nedeniyle bazı sandıkların başka mahallelere taşınması yönündeki talepleri oy çokluğuyla reddetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP’nin sandık terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN