Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu 10 maddelik müjde paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Malatya mitinginde konuşuyor. Davutoğlu 10 maddelik müjde paketini açıkladı

Giriş Tarihi: 28.10.2015 17:01 Güncelleme Tarihi: 28.10.2015 18:48
Davutoğlu 10 maddelik müjde paketini açıkladı

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Malatya hepinize saygılarımı sunuyorum yasak ve tabuların egemen olduğu eski Türkiye'de kaybettiğimiz yürekli insanları rahmetle anıyorum.

Kurulduğu günden beri AK Parti'yi coşku ile sahiplenen Malatya'ya teşekkür ediyoruz. Coşku ile nice yıllara. Her zaman sahip çıktınınız Cumhurbaşkanlığı Seçiminde rekor oy verdiniz. Malatya yüzde 75 yakışmaz mı? Var mısın, altıda altı yapmaya var mısın? Ses gür alınlar ak.

İlk günkü aşkla haydi bismillah demeye var mısınız? Memleket meselesi için diyoruz. Meselemiz memleket meselesi.

Türkiye aciz ve bağımlı bir ülke değil. Üzerinde terör oyunları oynanacak bir ülke değil.

10 MADDELİK MÜJDE PAKETİ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öğrencilerimizin 330 lira olan burs miktarlarını yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarıyoruz. 330 liradan 400 liraya. Enflasyonun çok üzerinde" dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, seçim beyannamesinde olmayan 10 maddelik "Cumhuriyet Bayramı müjde paketi"ni açıkladı.

Birinci maddenin öğrencilere yönelik olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Öğrencilerimizin 330 lira olan burs miktarlarını yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarıyoruz. 330 liradan 400 liraya. Enflasyonun çok üzerinde" diye konuştu.

İkinci maddenin ise polisleri, emniyet güçlerini ilgilendirdiğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok ile görüşme yaptıklarını ve bir değerlendirmede bulunduklarını aktararak, şunları söyledi:

"Teröre karşı kahramanca mücadele eden polislerimize, buradan selamlar gönderiyoruz. Şehit polislerimize rahmet diliyor, ailelerini bağrımıza basıyoruz. Polislerimizin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artırıyoruz. Böylece maaşlarında 240 lira ile 580 Türk lirası arasında net artış sağlamış oluyoruz. En az 240 ve 580 liraya kadar, hayırlı mübarek olsun."

Başbakan Davutoğlu, üçüncü maddenin ise yiğit Mehmetçikleri ilgilendirdiğini belirterek, "Terörle mücadelede başını ortaya koyan yiğit Mehmetçiklerin er ve erbaşların harçlığını 2,5-3 katına çıkarıyoruz. Böylece Mehmetçiklerimiz 100 Türk lirasına kadar harçlık almış olacaklar. 30 liraydı, 100 liraya çıkarıyoruz" dedi.

Dördüncü maddede ise askeri öğrencilere yer verdiklerine işaret eden Davutoğlu, "Askeri öğrencilerimizin 40 ile 200 lira arasında değişen harçlıklarını da iki katına çıkarıyor, böylece 450 liraya kadar harçlık almış olacaklar" diye konuştu.

Astsubay emeklilerini de unutmadıklarını anlatan Davutoğlu, astsubay emeklilerinin makam, görev tazminatı ve intibaklarıyla ilgili taleplerini bildiklerini söyledi. Davutoğlu, astsubayların 2003 yılı öncesi ve sonrası mezuniyetler ile oluşan farkı gideren emeklilik intibaklarını gerçekleştireceklerini vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergelerini 3 bine çıkaracaklarını dile getirdi.

Paket kapsamında gençlere seslenen Davutoğlu, "Beyannamemizde 2 yıl boyunca prim yatırmadan sağlık hizmeti almalarına yönelik düzenleme yapacağımızı vadetmiştik. Şimdi de gençlerimizin okulunu bitirip, iş sahibi olmadan önce oluşmuş, genel sağlık sigortası borçlarının tümünü siliyoruz. Hiçbir gencimiz borçlu değil. Biz size borçluyuz, daha güzel bir gelecek borcunu ödeyeceğiz" diye konuştu.

Sekizinci müjdenin ise yaşlılarla ilgili olduğunun altını çizen Davutoğlu, 65 yaş aylığı alan vatandaşlara da bir müjdesi olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını alabilecek. Yani eğer oğlunun, kızının yanında yaşıyor diye bundan mahrum olmayacak. 65 yaş maaşı alan yaşlılarımızın maaşlarında hiçbir kesinti, duraksama olmayacak. Onlara hürmet bizim vazifemiz. Bununla ilgili kanun değişikliğini yapacağız, yaşlılarımızın da sorununu çözeceğiz" ifadesini kullandı.

Cumhuriyet Bayramı müjde paketinde muhtarlara da yer veren Davutoğlu, "Muhtarlarımız, o bütün halkımızla her gün beraber olan muhtarlarımız, daha önce söz vermiştim, şimdi buradan ilan ediyorum. Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya çıkarıp, asgari ücrete endeksledik" dedi.

Son müjdede ise öğretmen adaylarına seslenen Davutoğlu, şubat ayında 30 bin öğretmeni atayacaklarını bildirdi. Beyannamede olmayan ama çalışarak üzerinde değerlendirme yaptıklarını ve vatandaştan gelen talepler doğrultusunda Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce paketi açıkladığını dile getiren Davutoğlu, "Biz milletimize müjdeyle geliriz. Biz milletimize öfkeyle değil, aşkla geliriz. Bizim tek meselemiz, bu ülkeye hizmet, bu millete hizmet. İlk günkü aşkla, geceli gündüzlü çalışarak sizlerin yüzlerini güldüreceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu 10 maddelik müjde paketini açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN