Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin zaferinde en büyük pay Erdoğan'ın

Seçimden 3 gün önce yayınladığı anketiyle gündemi değiştiren A&G Araştırma Şirketi sahibi ’den yine gündemi değiştirecek bir analiz daha geldi.Gür, 'nin bu başarısında faktörünün etkili olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 4.11.2015 00:12 Güncelleme Tarihi: 4.11.2015 00:24
AK Parti'nin zaferinde en büyük pay Erdoğan'ın

'NİN ZAFERİNDE EN BÜYÜK PAY: ERDOĞAN

'ün seçmene yapmış olduğu ankette yer alan, "Neden AK Parti'yi seçtiniz?" sorusuna verilen cevap sayısı birden fazla. Seçmenin yüzde 70,3'lük kısmı "Hizmetlerinden dolayı" cevabını veriyor. AK Parti'nin hizmetleri meselesini bugünkü 'la ilişkilendirmek mümkün, çünkü AK Parti'nin 13 yıllık iktidarında Recep Tayyip Erdoğan başbakanlık yapıyordu. Başbakanlık yaptığı dönemlerde halka sunduğu hizmetler halkın hem kalbini hem de güvenini kazandı. Seçmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlık dönemindeki hizmetlerinden gayet memnun. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı süresinde yapmış olduğu hizmetlerin seçmenin üzerinde oluşturduğu güven hissi ise hala seçmende mevcut.Elde edilen bu veriler ise, 7 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sahaya inmesiyle AK Parti'nin oy kaybettiği söylemlerinin doğru olmadığını gösteriyor.


ERDOĞAN'DA SÜREÇ TERS İŞLEDİ

Geçmişe bakıldığında, Özal ve Demirel'in Cumhurbaşkanı olduğu süreçlerde bıraktıkları partilerinde düşüşler gerçekleşmişti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kuruculuğunu üstlendiği AK Parti'de ise süreç tersine işledi. Erdoğan hala partinin kurucu lideri ve halkla ilişkisini koparmıyor.

HERKES ONU İŞARET EDİYOR

Seçmene AK Parti'ye neden oy verildiği sorulduğunda ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için cevabı alınıyor.

Gür'ün araştırmasına göre 1 Kasım'a giderken AK Parti'nin oyu yüzde 40,7'ydi. Kendi seçmeninden yüzde 0.2 oy kaybeden AK Parti; MHP'den yüzde 3,2, CHP'den 2,1, HDP'den yüzde 1,5 Diğer oylardan yüzde 1,6 ve 7 Haziran'da sandığa gitmeyen seçmenden yüzde 0,4 oy alarak oylarını toplamda yüzde 49,5'e çıkardı. "7 Haziran'a göre oylarını koruyan hatta küçük bir miktar artıran CHP'den AK Parti'ye yüzde 2,1 oy nasıl gitti?" sorusuna ise Gür şöyle yanıt verdi; "Geçtiğimiz seçimde HDP'ye oy veren emanet oylar 1 Kasım'da CHP'ye geri döndü. Böylelikle CHP oy oranını korurken seçmeninin bir kısmını da AK Parti'ye kaptırdı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'nin zaferinde en büyük pay Erdoğan'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN