Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CUMHURBAŞKANI HABERLERİ

Cumhurbaşkanı ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika Cumhurbaşkanı haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Cumhurbaşkanı konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 7336 Cumhurbaşkanı haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16.07.2024 00:00
CUMHURBAŞKANI İLE İLGİLİ HABERLER

Türkiye cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve hükûmetinin başıdır. Bu vasıfla Türkiye Cumhuriyeti'nin ve vatandaşlarının birliğini temsil eden cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın uygulanmasını ve devlet kurumlarının uyum içinde çalışmasını gözetir. Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri, 1982 Anayasası'nın 104'üncü maddesinde düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı, ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi adına, meclisin manevi varlığının ayrılmaz bir parçası olan başkomutanlığı temsil etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığı görevi, olası bir savaş hâlinde cumhurbaşkanı adına genelkurmay başkanı tarafından yerine getirilir. Cumhurbaşkanınca atanan genelkurmay başkanı, barış zamanında da silahlı kuvvetlerin komutanlığını yürütür.

SON DAKİKA