Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sandık güvenliği sağlandı gerçek oylar ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 4.11.2015
Sandık güvenliği sağlandı gerçek oylar ortaya çıktı
PKK, geçen seçimlerde Güneydoğu'da kırsalda yaşayan vatandaşlar üzerinde baskı kurarak, bazı sandıklarda oyların tümünün HDP'ye verilmesini sağlamıştı. 1 Kasım seçimlerinde güvenlik önlemlerinin arttırılmasıyla birlikte AK Parti'nin daha önce sıfır çektiği yerlerde önemli değişiklikler oldu. 7 Haziran seçimlerinden önce kırsaldaki köyleri gezen PKK'lılar, "Buradan iktidar partisine oy çıkmayacak" tehdidinde bulunarak, oyların tümünün HDP'ye verilmesini sağlamıştı. Seçim sonrası bu sandıklarda sadece HDP'ye oy çıkması üzerine AK Parti buralarda kendi seçmenlerinin de olduğunu belirterek, tepki göstermişti. 1 Kasım seçimlerinde güvenlik önlemlerinin artırılmasıyla, AK Parti'nin oylarında da önemli değişiklik oldu.
Mardin'in Nusaybin ilçesi Söğütlü köyünde geçen seçimlerde HDP 92 oy alırken, AK Parti'ye oy çıkmamıştı. Ancak bu seçimlerde AK Parti 51 oy aldı. Mardin'in Kızıltepe ilçesi Timur Mahallesi'nde geçen seçimlerde 63 oyun tamamını HDP almıştı, bu seçimlerde ise 64 oy AK Parti, 32 oy da HDP aldı.
Siirt'te de bazı köylerde değişiklik yaşandı. 7 Haziran'da Güneşli köyünde kullanılan 30 oyun tamamını HDP almıştı. 1 Kasım'da ise kullanılan 42 oyun 25'ini HDP, 14'ünü AK Parti, 2'sini MHP ve 1'ini de CHP aldı.
AK Parti'nin oyunun en çok arttığı illerden biri de Muş oldu. 230 bin seçmeni olan Muş'ta geçen seçimlerde HDP yüzde 70 oy alırken, AK Parti yüzde 41 almıştı. Malazgirt'te binbaşının şehit edilmesi, Varto'da özerklik ilanının ardından halk, HDP'ye sandıkta cevap verdi. Güvenlik güçlerinin sıkı önlem almasıyla birlikte oy oranları değişti. AK Parti Muş'ta yüzde 49 oy alırken, HDP yüzde 61'e düştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandık güvenliği sağlandı gerçek oylar ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN