Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel çetenin 'denklik' hırsızlığı

Paralel çete, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS) sorularını da çalmış.

Giriş Tarihi: 11.11.2015 15:16 Güncelleme Tarihi: 13.11.2015 14:59
Paralel çetenin 'denklik' hırsızlığı
Çalınan sorular sayesinde 1565 kişi denklik almış. Bunlardan 336'sı ise eş, kardeş veya akraba... Denklik alanlardan 360 kişi tıp fakültelerine araştırma görevlisi olmuş.

2010 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularını çalan paralel devlet yapılanmasının, İngilizler tarafından yapılan Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS) sorularına ulaşarak usulsüzlük yaptığı ortaya çıktı.
17-25 Aralık darbe girişimin ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde (ÖSYM) etkinliğini kaybeden paralel çete, devlet üniversitelerine yerleşmek için yeni yöntem belirledi. Paralel çetenin; Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS) yapmakla sorumlu İngiliz kuruluşun Türkiye sorumlularına ulaşarak soruları elde ettikleri ve IELTS sınavından aldıkları puanlarla üniversitelere araştırma görevlisi olarak yerleştiği bildirildi.

2013-2014'TE 1565 KİŞİ DENKLİK ALDI


2010-2011-2012 yıllarında sınava girerek, ÖSYM'den denklik talep eden hiçbir adayın olmadığı; 2013 yılı ve IELTS sınavının denkliğinin iptal edildiği 2014 sonuna kadar bin 565 kişinin IELTS sınavına girerek ÖSYM'den denklik belgesi aldığı tespit edildi.
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen incelemelerde söz konusu şahısların yüzde 95'den fazlasının Fetullah Gülen'in liderliğini yaptığı Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ile bağlantılı olduğu ve ÖSYM'nin yaptığı yabancı dil sınavlarından Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve
Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) defalarca başarısız oldukları ve çok düşük puanlar alabildikleri tespit edildi.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNE YERLEŞTİ!


2013-2014 yılları arasında IELTS sınavıyla ÖSYM'den denklik alan bin 565 kişi hakkındaki soruşturma genişletildi. ÖSYM'nin yaptığı dil sınavlarında bir türlü başarılı olamayan FETÖ mensuplarının alternatif arayışına girdikleri ve hedef olarak IELTS sınavını seçtikleri ve söz konusu sınav sonucunda da istedikleri başarıyı ulaştıkları tespit edildi.
336 ÇİFT 50 PUAN ÜZERİNDE ALDI!

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı'na (IELTS) tıpkı KPSS sınavında olduğu gibi 336 çiftin (eş, kardeş, akraba veya soyadı benzerliği olan) girdiği ve 50 olan puan barajının üzerinde denklik aldığı tespit edildi. Üniversitelere araştırma görevlisi olarak başlayabilmek için gereken temel şartlardan bir tanesi Yabancı Dil Sınavı'ndan (YDS) en az 50 almak. Doktora aşamasında bu eşik 55 puan, yardımcı doçent iken doçentlik başvurusunda bulunabilmek içinse 65 puan gerekiyor.
360 KİŞİ TIP FAKÜLTELERİNDE ARAŞTIRMACI OLMUŞ

Denklik alanlardan 360 kişinin tıp fakültelerine araştırma görevlisi olarak yerleştiği öğrenildi. Tıp fakültelerine yerleşenlerinin çoğunun eşinin de denklik alması dikkat çekmektedir. Aynı soyadlı eşler veya kişiler genelde 1 dönem ara ile sınava girmişlerdir. Akrabalık ilişkisi olanların (eş, kardeş veya aynı soyadlı) bin 565 kişi arasında yaklaşık 700 kişiye yaklaşması dikkat çekiyor.

SINAVLAR FETÖ'YE YAKIN ÜNİVERSİTELERDE YAPILMIŞ


2014 yılında kamuoyuna yansıyan ve FETÖ mensuplarının sınav merkezi olarak seçilen Zirve, Turgut Özal, Mevlana, Melikşah ve İpek Üniversitelerinde yapılan IELTS sınavlarında kopya çekerek, haksız puanlar aldıkları ve bu puanları kullanarak üniversitelere yerleşme ve kariyer yükseltme (doçentlik) süreçlerini başlattıkları tespit edilmişti.

GEREKLİ PUANI ALMIŞLAR


2013 yılında FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen 5 üniversitenin sınav merkezi haline gelmesiyle 2013 yılından sınav denkliğinin iptal edildiği 2014 sonuna kadar bin 565 kişinin IELTS sınavına girip başarılı(!) olarak ÖSYM'den denklik isteği ve söz konusu sınava giren sayısında rekor artış olduğu tespit edildi. IELTS soruşturmasında; adayların çoğunun çeşitli devlet üniversitelerine IELTS sınav sonuçlarını kullanarak yerleştiği ve sınava giren adayların, "Ne kadar puan gerekiyorsa" tam sınırında puan almaları dikkat çekiyor. ÖSYM'nin IELTS sınavında birdenbire yüzlerce denklik başvurusunda bulunan adaylar karşısında 7 Temmuz 2013 tarihinde sınavın YDS denkliği oranlarında azaltmaya gitmesinin de sonucu değiştirmediği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel çetenin 'denklik' hırsızlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN