Düşmanla ortak mücadele mesajı

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Düşmanla ortak mücadele mesajı

Zirvenin ilk gününde 70 dakika görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, terörizme karşı ortak mücadele mesajı verdi. Erdoğan, 'Teröre karşı tavrımız keskin' dedi

G-20 Liderler Zirvesi'nin ilk gününde gözler, merakla beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama görüşmesindeydi. 70 dakika süren görüşmenin ana gündemi terör örgütü DAEŞ ile mücadele ve Suriye oldu. İki lider Regnum Otel'de gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın, "Değerli dostum" diye takdim ettiği Obama ile yaptığı görüşme sonrası verdiği mesajlar:
* TERÖRİZME KESKİN TAVIR: Paris'teki terör saldırısı hepimizi üzdü ve şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu. Dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi'nden çok kesin, keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır.

KESENİN AĞZINI AÇIN TERÖRÜN BELİ KIRILIR

* EYLEM TÜM İNSANLIĞA: Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur ve Fransa'da, Paris'tekinde de aynen Ankara'da, Gaziantep'te olduğu gibi, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değil, insanlığa karşıdır.

GÖRÜŞME SONRASI İLK AÇIKLAMA

* BARIŞ İÇİN KARARLI DAYANIŞMA: G-20 Liderler Zirvesi'nde aynı zamanda iklim değişikliği, mülteciler meselesi, dünyadaki finansal ve ekonomik gelişmeleri de değerlendireceğiz. Sayın Barack ile aynı zamanda Suriye'de DAEŞ ile olan mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz. ABD Başkanı Obama da açıklamasına Erdoğan, Türkiye ve Antalya halkına misafirperverlikleri ile zirve hazırlıkları için teşekkür ederek başladı. Obama, zirvede geleneksel olarak küresel ekonomi konularını ele aldıklarını, ancak Erdoğan'ın da belirttiği üzere Paris saldırıları nedeniyle görüşmelere bu konuların da dahil olacağını belirtti.

G-20 ZİRVESİ'NDEN KARELER!

İşte Obama'nın mesajları;
* MEDENİ DÜNYAYA SALDIRI: Ankara'daki korkunç terör saldırısında olduğu gibi, çarpıtılmış ideolojilerle masum insanların öldürülmesi sadece Fransa ve Türkiye'ye değil, medeni dünyaya, insanlığa yapılan bir saldırıdır. Fransa halkı ile dayanışma içinde bulunuyoruz. Bu hain saldırının faillerinin bulunması ve adaletin karşısına çıkarılması için elimizden geleni yapmaya hazırız.
* VİYANA'YI ELE ALDIK: Suriye'ye barışçıl geçişi getirmek ve Paris, Ankara ve dünyanın diğer yerlerinde insanların çok fazla acı çekmesine neden olan DAEŞ'in yok edilmesi için Viyana'da sağlanan diplomatik görüşmelerdeki ilerlemeler, diğer koalisyon ülkeleri ve ABD'nin Suriye'ye yardımları konularını da Erdoğan ile ele aldık.
* MÜLTECİ YÜKÜNÜZ AĞIR: Türkiye halkı çoğu Suriye'de olmak üzere neredeyse 2 milyon mülteci barındırmakta. Bu çok ağır bir yük. Bu konuda diğer ülkelerle neler yapılabileceği konusunda görüştük. ABD Suriyeli sığınmacılar için önemli insani yardımlarda bulunuyor. Mültecilere yardım konusunda Türkiye ve Avrupa ile omuz omuza duruyoruz ve sığınmacı sayısını azaltmayı umuyoruz.

'TÜRKİYE GÜÇLÜ ORTAK'
Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısı öncesi ABD Başkanı Obama'yla açık havada başbaşa bir görüşme de yaptı. Obama, basın toplantısında Erdoğan'la görüşmeleriyle ilgili değerlendirmesinde Türkiye'nin gücüne vurgu yaptı. Obama "Türkiye, Suriye ve Irak'ta DAEŞ tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü ortağı olmuştur. NATO müttefikleri olarak DAEŞ'e baskıyı artırmak ve bunun yanında Suriye'de siyasi geçişi sağlamak için birlikte çalışıyoruz. Erdoğan ile Türkiye- Suriye sınırında yabancı savaşçılarla mücadele ve Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için çabaları artırma konusunda mutabık kaldık" dedi.

LOBİDE SÜRPRİZ GÖRÜŞME
ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin, G-20'nin ilk molasında lobide yarım saati aşan bir görüşme yaptı. Bir Beyaz Saray yetkilisi, "Liderler, Viyana'da başarılan diplomatik çabalara işaret ederken, ateşkesin yanı sıra muhalifler ve rejim arasında BM arabuluculuğundaki görüşmelerle ilerleyecek, Suriye'nin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi geçiş ihtiyacında mutabık kaldı" dedi.

MERKEL'E ÖPÜCÜK

ABD Başkanı Obama'nın fotoğraf çekimi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yanağına kocaman bir öpücük kondurması günün en renkli karesiydi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşmanla ortak mücadele mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN