Kesenin ağzını açın terörün beli kırılsın

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya sermayesine tarihi mesajlar verdi: İşsiz gençlere ve fakirlere destek için kesenin ağzını açarsanız terörün beli kırılabilir

Kesenin ağzını açın terörün beli kırılsın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için işçi, işveren temsilcileri arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Bu diyaloğun G20 çerçevesinde başarılabilmiş olması memnuniyet vericidir. Türkiye dönem başkanlığı olarak G20'nin temel hedefleri olan güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye, kapsayıcılığı da ilave ettik" dedi.

DÜŞMANLA ORTAK MÜCADELE MESAJI

EŞİTSİZLİK GİDERİLMELİ

B20 ve L20'nin bazı G20 liderleriyle yapılan "Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı ana oturumunun açılışında konuşan Erdoğan, "Büyüme sadece rakamlardan ibaret değildir" tespitinde bulundu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyümenin kalitesi ve niteliği de önemlidir. Toplumdaki tüm kesimlerin refah artışında hak ettikleri payı almaları gerekiyor."

G-20 ZİRVESİ'NDEN KARELER!

TERÖRÜN BELİ KIRILIR
"Acaba dünya sermayesi veya finansal sektör, kıskanç mıdır?" sorusunu soran Erdoğan, şu çarpıcı tespitte bulundu: "Son terör eylemlerine baktığımız zaman acaba bu terör eylemlerinin temelinde veya sebepleri arasında bu kıskançlığın olması söz konusu mudur? Fakirlik acaba buralara dayanıyor mu? İşsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler, eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası bunlara gerekli desteği veriyor mu? Dünyadaki sermaye ve işveren çevreleri bu noktada biraz daha ellerini açacak olurlarsa öyle zannediyorum ki terörün dünyada belini birlikte kırabiliriz. Fakirliği birlikte giderme imkânımız olabilir."

İSLAMİ FİNANSMANI DESTEKLEMEK ÖNEMLİ
Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Christine Lagarde, altyapı yatırımlarının ekonomik büyümeyi kısa ve uzun iten önemli bir güç olduğunu, bu nedenle altyapı yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Altyapı projelerine ivme kazandırılmasının çok önemli olduğunu, finansal kuruluşlar olarak bu alanda çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Lagarde, "Aynı zamanda İslam finansmanını desteklemek de önemli. Gerçekten bunun büyüme açısından çok önemli bir rolü olabilir"değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIMLARI PATLATAMIYORUZ
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, "Yatırımlar yarının büyümesinin tohumlarıdır. Eğer yatırımı yapamayacak, bunu başaramayacak olursak, büyüyemeyeceğiz" dedi. Küresel krizden bu yana büyümenin düştüğünü, işsizliğin arttığını anlatan Gurria, "Ama henüz yatırımları patlatamıyoruz" diye konuştu. Gurria, son 10 yılın geleneksel büyüme lokomotifinin, KOBİ'ler olduğuna dikkat çekti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kesenin ağzını açın terörün beli kırılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN