'FETÖ'ye bilerek yardım etti'

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanma gerekçelerinde "silahlı Fetullahçı Terör Örgütü'ne yardım etmek, devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken belgeleri yayımlamak" suçlamaları yer aldı

Giriş Tarihi: 28.11.2015
'FETÖ'ye bilerek yardım etti'
Bayırbucak Türkmenleri'ne yardım götüren MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanma gerekçesi, "silahlı Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yardım etmek, devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken belgeleri yayınlamak, siyasal ve askeri casusluk" şeklinde açıklandı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkim İsmail Yavuz'un verdiği tutuklama kararının gerekçesinde, "MİT TIR'larının durdurulması ile bu eyleme katılanlar hakkında Adana ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturma başlatılmış olup Can Dündar'ın mesleki durumu göz önünde bulundurulduğunda bu soruşturmaları bilecek durumda olduğu, buna rağmen MİT TIR'larına ilişkin devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken belgeleri, yürütülen soruşturmalara rağmen yayınlamasının FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu oluşturduğu" ifadeleri yer aldı.

DOĞAN MEDYASINDA FETÖ AĞZI

İLK O TEMİN ETTİ
Dündar ile Gül'ün devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek ve yayınlamak suçundan tutuklanmasına gerekçe olarak da "Dündar ve avukatlarının MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin daha önce de haber yapıldığı, bunun bir sır olmadığını ileri sürdüğü, ancak Can Dündar'ın ilk defa MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin belgeleri temin ettiği, bu nedenle kuvvetli suç şüphesinin oluştuğu" ifadeleri kullanıldı. Dündar ile Gül'ün devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri internet sitesinde de yayınlandığı belirtilen kararda, "Dündar, MİT TIR'larına ilişkin temin edilen ve yayınlanan belgenin konusu olan olayların daha önce kamuoyunda tartışıldığını, sır olmadığını belirtmiştir. Ancak Dündar'ın da kabul ettiği gibi ilişkin belge ilk defa Dündar tarafından yayınlanmış, bu nedenle kuvvetli suç şüphesi oluşmuştur" denildi. Bu arada Dündar ve Gül'ün, Silivri Cezaevi'nde tek kişilik odalara konulduğu belirtildi.

BAŞSAVCILIK: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜYLE İLGİSİ YOK
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazılı açıklamasında tutuklamaların basın özgürlüğü ile ilgisi olmadığı vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi: "Yayımlanan haberlerde, gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflar, FETÖ'nün nihai amacına yardım etmek temin edildi ve devlet sırrını ifşa maksadıyla yayımlandı. Soruşturmanın anayasal teminat altında bulunan 'basın özgürlüğü' ile hiç ilgisi olmayıp, kişi hak ve hürriyetlerini ihlal edecek hiçbir tavır içine girilmemiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'FETÖ'ye bilerek yardım etti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN