Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Basın özgürlüğü diyenler nerede?

'e verilen sansür gibi cezalar Memleket Meselesi programında tartışıldı.

Giriş Tarihi: 3.12.2015 06:44 Güncelleme Tarihi: 3.12.2015 07:12
Cem Küçük: Basın özgürlüğü diyenler nerede?
ve tarafından 'e verilen sansür gibi cezalar Memleket Meselesi programında tartışıldı. Sosyolog Erol Erdoğan bu iki kurumu paralel devlet yapılanmasına benzetti, "Devletin belirlediği yöntem dışında bir yol izliyorlar" dedi. Cezaların dünya genelinde bir örneğinin olmadığını belirten Star Gazetesi yazarı de, "Basın özgürlüğü diye ortalığı ayağa kaldıranlar A Haber için nerede?" diye sordu.

RTÜK'TEN 'PES ARTIK' DEDİRTEN CEZA

CEM KÜÇÜK: DÜNYADA BUNUN ÖRNEĞİ YOKTUR


"Yayın durdurma cezasını CNN Türk'e verselerdi şimdi Taksim'de 52 tane yürüyüş, AB'den açıklama, TÜSİAD'dan açıklama, Amerika'dan bilmem ne medya özgürlüğü, ya 196 yayın durdurma dünyada bunun örneği yoktur. Hiç kimsede çıt var mı? Kendi kanallarına kendi gazetelerine bir ceza olduğu zaman bunu da söylesinler. Ya bu kanallara çıkan bir sürü kişi var, yazı yazanlar var köşelerinde bunlara değinip onlar da bir kamuoyu oluştursunlar. Bu A Haber'e hemen herkes çıkıyor. 196 bunu bir köşede değinin ya bu fikir özgürlüğü değil mi? Can Dündar için 'evet basın özgürlüğü' diye 'evet tutuksuz yargılansın' diye böyle yalvarır gibi açıklama yapıyorsun kendi kanallarına gelince hiç oralı olmuyorsun. Bu adil değil. Yani şu ezikliği, korkaklığı, karşı tarafa yaranma çabasını ya da bu klasik deyimle algı mekanizmalarının artık kırılması lazım. A Haber önemli, 24 önemli, Star önemli, Sabah önemli bunun üzerinde durmak lazım."

RTÜK'TEKİ PARALEL YAPI DA TEMİZLENECEK

EROL ERDOĞAN: YSK'NIN KARARLARI ADİL DEĞİL


"YSK ve RTÜK devletin belirlediği yolun dışında bir yöntem belirlemiş demektir. Paralel bir yapı ortaya koyuyor demektir. Öyle olmasa Sayın Cumhurbaşkanı'nın kullandığı bir tabirden dolayı bir kanala ceza verilmemesi gerekir. YSK ve RTÜK birer mahkeme sayılır, adalet ve halk adına karar vermesi gerekir, demek ki ne adalet adına karar veriyor, ne halk adına karar veriyor. YSK ve RTÜK'ün kararları adil değil, yasal olabilir. Size uygulanan yasalar, cezalar Türkiye'deki bütün medya kuruluşlarına uygulansa sanırım hiçbir kanal açık kalmaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cem Küçük: Basın özgürlüğü diyenler nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN