Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT'çileri o tümgeneral dinletti

MİT TIR'ları kumpası soruşturmasında tutuklanan Tümgeneral İbrahim Aydın, 7 MİT personelinin yasadışı şekilde dinlenmesinden birinci derecede sorumlu tutuldu

Giriş Tarihi: 3.12.2015
MİT'çileri o tümgeneral dinletti
Paralel Yapı'nın MİT TIR'ları kumpasına ilişkin soruşturmada tutuklanan en yüksek rütbeli subay olan, Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Suriye Türkmenlerine giden yardım TIR'larının sevkıyatında görevli 7 MİT personelinin yasadışı şekilde dinlenmesinden birinci derecede sorumlu tutuldu. Aydın'ın Paralel savcı Şadan Sakınan ile de gizli irtibatının tespit edildiği öne sürüldü. 1 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin soruşturmada, o dönem Jandarma İstihbarat Daire Başkanı olan şu anki Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral İbrahim Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve eski Jandarma Kriminal Laboratuvarları Daire Başkanı emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu, geçen pazar tutuklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından sorgulanan subaylardan Tümgeneral Aydın'ın yardım TIR'larının sevkıyatında görevli 7 MİT personelinin yasadışı dinlenmesinde birinci derece sorumlu olduğu belirtildi.

ÖNCE 'GÖRÜŞMEDİM' DEDİ
Savcılık sorgusunda Tümgeneral Aydın'a KPSS sorularının çalınması olayını hasıraltı ettiği ve cemaate bilgi sızdırdığı öne sürülen eski Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan ile irtibatı soruldu. Aydın'ın Sakınan ile görüşmesi olmadığını söylemesi üzerine, telefon irtibatı gösterildi. Aydın'ı sorgulayan başsavcı vekili İrfan Fidan, Sakınan ile telefonda ne üzerine görüşme yaptıklarını sordu. Aydın ise hatırlayamadığını söyledi. Aydın'ın Şadan'la MİT'çilerin dinlenmesi konusunda görüştüğü ve fikir alışverişi yaptığı iddia edildi. KPSS soruşturmasını ilk yürüten savcı olan Şadan Sakınan, 3 yıl boyunca hem dosyayı örtbas etme ve bazı delilleri karartmakla suçlanıyor. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından soruşturulan Sakınan "mal varlığında orantısız artış" nedeniyle de inceleniyor.

CASUSLUK, DARBE VE ÖRGÜT

Soruşturmada, Tümgeneral Aydın ile Albay Cihangiroğlu, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama", "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ile suçlanıyor. Tuğgeneral Celepoğlu'na ise "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlaması yöneltiliyor.

PARALEL TOPLANTILAR

TIR kumpasına ilişkin soruşturmayı yürüten savcılık, Paralel operasyonlar öncesi Ankara ve İstanbul jandarma komutanlıklarında, baskına ilişkin toplantılar yapıldığını da tespit etti. Kumpasın bu toplantılarda planlandığı ve Tümgeneral Aydın'ın kontrolünde gerçekleştiği ileri sürülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT'çileri o tümgeneral dinletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN